رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ | 13 Dec 2019
خانه » اخبار » روز فرهنگ و تمدن کلاردشت
روز فرهنگ و تمدن کلاردشت

تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۳۹۶

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

بە مناسبت هفدهم تیرماە ۱۳۹۵، روز فرهنگ و تمدن کلاردشت و اولین سالگرد بازگشت جام زرین بە موطن خویش

این ایام برای مردم کلاردشت مازندران اعم از مازنی و کورد یادآور خاطرات شیرین و باشکوه سال گذشته و حضور جام زرین کلاردشت در موطن خود – گرچه به عنوان میهمان – می باشد.
در سال ۱۳۱٨ مقارن با اوائل حکومت رضاشاه پهلوی، در هنگام پی کنی به منظور احداث قصر اجابیت بر فراز گنج تپه واقع در محدوده روستای اُجابِیت کلاردشت ، مجموعه ای شامل اشیاء زرین، مفرغی و سفالی کشف شد که به گنجینه کلاردشت معروف گردید. اشیاء مکشوفه در ابتدا به عنوان پشتوانه اسکناس به خزانه بانک ملی تسلیم و سپس در سال ۱۳۲۲ به موزه ایران باستان (موزه ملی ایران) تحویل گردید. در بین اشیاء مکشوفه از کلاردشت، جام زرین از ارزش بسیار بالایی برخوردار و در بین موزه های دنیا شناخته شده می باشد. این جام استوانه ای شکل، با نقش سه شیر و سرهای برجسته که به روش چکش کاری و پرچ ساخته شده است، از لحاظ تکنیک به کار رفته و هنر فلزکاری قابل مقایسه با جام مشهور مارلیک میباشد .
جام زرین کلاردشت با قدمت ۲٨۰۰ ساله، پیشقراول هنر فلزکاری در دوره هخامنشی، بیانگر فرهنگ و هنر پیشرفته منطقه در هزاره اول پیش از میلاد و مجموعه متنوع آن در ارتباط گسترده با مناطق باستانی مارلیک گیلان، حسنلو آذربایجان، سیلک کاشان و نیز لرستان است.
این جام در هفدهم تیرماه ۹۵ با پیگیری مجدّانه ی چند ماهه ی فرمانداری کلاردشت که با رایزنی با مسوولان کشوری و استانی میسر گردید، به مدت یک هفته به میهمانی موطن خود آمد و کلاردشتی ها جانانه به پیشوازش شتافتند بطوریکه این روز، روز فرهنگ و تمدن کلاردشت نام گرفت و برگ پرارزشی در تاریخ این دیار به ثبت رسید.
این برگ زرین نتیجه ی برادری و همدلی صمیمانه ی بومیان مازندرانی و مهاجرین کوردی بود که همگی خود را متعلق به کلاردشت و کلاردشت را متعلق به خود می دانستند، نیز سیاستهای درست و به جای فرمانداری شهرستان در ایجاد این وفاق و همدلی که در تمام مراحل شکل گیری مراسم استقبال و همایش قابل لمس بود.
هیات استقبال از جام، متشکل از زنان و مردان مازنی پوش و کوردی پوش و نیز اجرای برنامه هایی از هر دو فرهنگ به جذابیت این همایش افزود.
کوردهایی که نهایتا کمی بیشتر از سیصد سال در کلاردشت مقیم هستند، با بومیان چند هزارساله ی این سرزمین پرسابقه، به استقبال جامی به قدمت ۲٨۰۰ سال رفتند.
مطمئنا روحیه ی منعطف، مهربان و خوش قلبی کوردها نسبت به فرهنگهای دیگر سرزمینها و ساکنانشان، دلیل بروز این احساسات همدلانه در رابطه با جامی با قدمت ۲٨۰۰ سال بوده، یعنی زمانیکه اجداد آنها در زاگرس میزیسته اند.
کوردهایی که در البرز مسکن مالوفشان، دل در گرو هویت زاگرسی خود دارند و آن را همچنان پاس میدارند.

مژگان کاوسی

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.