رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ | 06 Dec 2019
خانه » اخبار » به هوش باشید خطر جدی در کمین آناهیتا
به هوش باشید خطر جدی در کمین آناهیتا

تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

اختصاصی ریگاکوردستان 

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی 

یکی از مهمترین مشکلاتی که بنای موسوم به معبد آناهیتا به عنوان تک بنای سنگی و دومین بنای سنگی پس از تخت جمشید بعد از آسیبهای طبیعی با آن همواره درگیر بوده است، ساخت و سازهای خارج از ضوابط عرصه و حریم این بنای ارزشمند است .

هر از گاهی ساخت و ساز ها باعث می شود عرصه و حریم منظری این بنا دچار مشکل شود و شرایط خطرناکی برای خروج  آن از فهرست آثار ملی نیز به وجود آورد .

ساخت سایبان و شبستان با مصالح غیر همگون با مصالح بنای اصلی امامزاده ابراهیم (ع) و معبد آناهیتا که برروی دیواره شمال غربی واقع شده است ساخته شود که میراث فرهنگی براساس قوانین و ضوابط جمهوری اسلامی ایران موظف به جلوگیری و تخریب شبستان ساخته شده می باشد .

اکنون ساخت وساز غیر قانونی هر نوع سازه ای در محدوده عرصه و حریم محوطه بنای موسوم به معبد آناهیتا بدون توجه به قوانین مصوب حرائم این محوطه و تذکرهای مکرر ماموران یگان حفاظت، پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا، میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کنگاور و کرمانشاه،  فرمانداری و شهرداری و… موجب تخریب چشم انداز و حریم منظری این اثر ارزشمند شده است .

موقعیت و ساخت و ساز در اطراف امامزاده ، بنای معبد آناهیتا را تحت تاثیر سوء خود قرار خواهد داد . این اقدام در حالی صورت می گیرد که ساخت چندین سازه در محدوده عرصه و حریم بنای معبد آناهیتا باعث خارج شدن این بنا از لیست انتظار یونسکو خواهد شد .

ساخت و ساز در عرصه و حریم درجه ۱ بنای معبد آناهیتا بسیار خطر ناک است . این عمل غیر مجاز می تواند پرونده ثبت جهانی بنا را نیز با چالش مواجه کند از این رو هر چه سریعتر باید تدابیر ویژه ای اتخاذ شود تا مانعی برای این دست ساخت و سازها به وجود بیاید.

با توجه به اینکه این سازه ها آهن و مصالح آجر و سیمان است از این رو عمر آن زیاد است و از نظر یونسکو بسیار چالش برانگیز است. این موضوع که این روزها دغدغه مردم و میراث فرهنگی شده است به گونه ای است که کارشناس حقوقی میراث فرهنگی و قاضی مربوطه با نا آگاهی از قوانین میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، رای بر ساخت و ساز در عرصه و حریم معبد آناهیتا می دهند !!

سوال امروز این است که ارزش این ثروت بزرگ و بی مثال را چقدر مدیران استان درک کرده اند؟

آیا این کارشناسان واقعاً کارشناس میراث فرهنگی می باشند ؟

آیا آگاهی علمی و موثق با قوانین میراث فرهنگی دارند ؟

آیا توقف ساخت و ساز برای همیشه است یا اداره اوقاف شروع به ساخت و ساز شبانه مشابه شبستان ضلع غربی امامزاده می کند ؟

حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی برای تعادل بخشیدن به حیات انسانها و دستیابی به توسعه پایدار و سازمان یافته، که روند تکامل تمدن بشری را در پی خواهد داشت، از چنان اهمیتی برخوردار است که یک بسیج عمومی، جهانی، دولتی و مردمی را می طلبد.

باید پذیرفت که پویایی فرهنگی جامعه نیازمند پیوستگی میان دیروز، امروز و فردای کشور است به همین دلیل حفظ میراث فرهنگی امروزه به عنوان پشتوانه‌ای برای تداوم حیات فرهنگی آینده ایران مطرح می‌شود.

 

 

مریم طاهرآبادی- کارشناس ارشد باستانشناسی/ سردبیر سرویس فرهنگی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.