لحظه به لحظه با تحولات اقلیم کوردستان

  • توسط
  • ۱۳۹۶-۰۷-۲۴
  • ۰

ریگا کوردستان سرویس سیاسی

به گزارش ریگا کوردستان؛ یکی از مسئولان نیروهای حشد الشعبی عراق اعلام کرد: نجم الدین کریم استاندار برکنار شده کرکوک به اربیل فرار کرده است.
کریم النوری گفت: با آغاز عملیات نیروهای فدرال عراق به طرف کرکوک ، نجم الدین کریم به همراه سه تن از محافظان خود به اربیل گریخته است .
نجم الدین کرین پیش از این اهالی استان کرکوک خواسته بود از شهر خود دفاع کنند.
به گزارش شبکه تلویزیونی عراقی الاتجاه، گزارش هایی نیزمنتشر شده است مبنی بر این که ارکان الجبوری تا زمان تعیین استاندار جدید برای کرکوک، مسئول اداره این استان شده است.
در همین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات عراقی اعلام کرد ،  ۱۰ تن از نیروهای پیشمرگه در درگیری های شبانه با نیروهای عراقی کشته شدند.
سخنگوی عملیات مشترک عراق: هیچ درگیری در کرکوک وجود ندارد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون الحدث، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق در کرکوک، تاکید کرد هیچ نوع درگیری در کرکوک وجود ندارد.
سرتیپ یحیی رسول الزبیدی در مصاحبه الحدث، درباره آخرین تحولات نظامی در کرکوک گفت: آنچه در کرکوک رخ می دهد عملیات استقرار مجدد نیروها، برقراری امنیت و تسلط بر مناطق وابسته به دولت مرکزی عراق است. فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دستور داده است تا تعامل خوبی با اهالی این مناطق داشته باشیم. اهالی کردستان بخشی از ملت ما هستند و وظیفه ما حفاظت از آنها و همکاری با یگان های مشترک عراق است.
الزبیدی افزود: یگان های ما در خاک عراق و مناطقی که وابسته به دولت مرکزی است، حضور دارند و امنیت و نظم را در این مناطق برقرار می کنند. هیچ نوع درگیری در داخل کرکوک وجود ندارد. نیروهای پلیس مرکزی و واکنش سریع، کنترل پایگاه الحریه را در دست گرفتند. نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم هم منطقه لیلان را به کنترل خود درآوردند.
وی خاطر نشان کرد: تسلط بر این مناطق پس از عقب نشینی نیروهای پیشمرگ صورت گرفت. ما و نیروهای پیشمرگ علیه عناصر گروه تروریستی داعش جنگیدیم. نیروهای پیشمرگ بخشی از سازوکار دفاع ملی عراق هستند و ما به نیروهای پیشمرگ احترام می گذاریم. آنها از اهالی و مردم ما در کردستان عراق و استان کرکوک هستند. به هیچ وجه هیچ نوع درگیری رخ نداده است. یگان های ما در آرامش پیشروی می کنند و امنیت و نظم را در این مناطق برقرار می کنند.
سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق در پاسخ به سؤالی درباره احتمال ورود نیروهای عراقی به شهر کرکوک گفت: ما اکنون در اطراف کرکوک هستیم. یگان های ما با پیشروی، کنترل بعضی از مناطق را در دست گرفتند و بر اساس دستورهای فرمانده کل نیروهای مسلح، تعامل انسانی با شهروندان دارند. ما شاهد استقبال شهروندان از یگان های مشترک عراقی بودیم. نیروهای پلیس مرکزی، ارتش عراق و نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم در این عملیات مشارکت دارند.
یحیی الزبیدی در پاسخ به سؤالی درباره دستورهای دولت محلی اربیل به نیروهای پیشمرگ برای دفاع از خود، افزود: همانطور که تاکید کردم نیروهای پیشمرگ بخشی از سازوکار دفاع ملی عراق هستند. ما به نیروهای پیشمرگ احترام می گذاریم. ما به صورت کاملا حرفه ای عمل خواهیم کرد. فکر نمی کنم به حد درگیری با نیروهای پیشمرگ برسیم. نیروهای پیشمرگ می دانند که این نیروها، نیروهای دولت مرکزی عراق هستند. ان شاء الله این عملیات به صورت حرفه ای و بدون هر نوع خونریزی پایان خواهد یافت و ما و نیروهای پیشمرگ برای دفاع از خاک عراق متحد خواهیم بود.
الزبیدی در پاسخ به این سؤال که آیا این عملیات بر جنگ علیه داعش تاثیر گذاشته است، خاطر نشان کرد: به هیچ وجه. تجهیز نیروها و یگان های ما ادامه دارد. این یگان ها به عملیات برای آزادسازی باقی مانده خاک عراق در غرب الانبار، راوه و القائم و تسلط بر نوار مرزی سوریه ادامه خواهند داد. ان شاء الله پس از صدور دستور از طرف فرمانده کل نیروهای مسلح، عملیات نظامی برای آزادسازی این مناطق آغاز خواهد شد.
حیدرالعبادی با صدور بیانیه‌ای بر محافظت از جان و مال مردم در کرکوک تاکید کرد
حیدرالعبادی نخست وزیر عراق با انتشار بیانیه ای بر تلاش نیروهای مسلح عراق برای حفاظت از جان و مال مردم در کرکوک تاکید کرد.
ستاد تبلیغات جنگ عراق بیانیه ای را با امضای حیدر العبادی فرمانده کل نیروهای مسلح و نخست وزیر این کشور منتشر کرد که در آن آمده است:
بسم الله الرحمن الرحیم
ملت بزرگوار!
وظیفه من طبق قانون اساسی خدمت به شهروندان و حفاظت از یکپارچگی کشور است که اکنون به علت اصرار حاکمان منطقه کردستان و اقدام یکجانبه آنها برای برگزاری همه پرسی، در معرض تجزیه قرار گرفته است. این درحالیست که ما درگیر جنگ با تروریسم و تروریست های گروهک داعش برای حفظ موجودیت مان هستیم.
ما تلاش بسیاری به خرج دادیم تا برادرانمان را در منطقه کردستان از این اقدام و نقض قانون اساسی بازداریم و تمرکز خود را بر جنگ با داعش قرار دهیم. اما آنها به درخواست های ما گوش ندادند. سپس از آنها خواستیم نتایج این همه پرسی را لغو کنند که آن نیز بی فایده بود. ما میزان خطراتی را که عراق و ملت این کشور با آن روبرو خواهد شد برای آنها تشریح کردیم، اما آنها منافع شخصی و حزبی شان را به منافع کل ملت عراق اعم از عرب و کرد و مابقی بخش های این کشور ترجیح دادند و قانون اساسی را نقض کردند و از اجماع و مشارکت ملی خارج شدند و مخالفت های بین المللی فراگیر با این همه پرسی که منجر به تجزیه عراق و ایجاد کشوری براساس امور قومیتی و نژادی می شود، موجب تحقیر آنها شد.
ما به هموطنانمان در کردستان و به ویژه کرکوک اطمینان می دهیم که برای امنیت و منافع آنها نگران هستیم و اقدام ما جز در چارچوب وظایف طبق قانون اساسی و گسترش حکومت مرکزی و ایجاد امنیت و حفاظت از سرمایه های طبیعی در این شهر نیست و ما خواستار حفظ همزیستی مسالمت آمیز همه قشرهای ملت عراق در این شهر هستیم.
ما از همه شهروندان می خواهیم که با نیروهای مسلح قهرمان ما همکاری کنند. ما به آنها تاکید کرده ایم که در درجه نخست از جان شهروندان حفاظت کنند و امنیت و نظم را برقرار سازند و از تاسیسات و نهادهای حکومتی حفاظت کنند. ما همچنین از نیروهای پیشمرگه می خواهیم به عنوان بخشی از نیروهای مسلح عراق، تحت فرماندهی دولت مرکزی به وظایفشان عمل کنند. ما از همه شهروندان در کرکوک می خواهیم که طبق روال عادی به فعالیتشان ادامه دهند و خدمات رسانی به شهروندان را متوقف نسازند.
همچنین از پلیس محلی و دستگاههای اطلاعاتی در کرکوک می خواهیم از شهروندان و دارائی هایشان محافظت کنند و با بیداری و هوشیاری کامل مانع از فعالیت فتنه انگیزان میان شهروندان کشور واحد ما شوند.
به مردم کشورمان تعهد می دهیم که از حقوق و دارائی ها و ثروت ملی شان دفاع کنیم و اجازه برباد رفتن آن را که متعلق به همه ملت عراق است ندهیم و برای همزیستی برادرانه و بدون تبعیض در کشور تلاش کنیم.
زنده باد عراق و زنده باد نیروهای مسلح قهرمانی که از میهن و هم میهنان ما دفاع می کنند.
دکتر حیدر العبادی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح، ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷

حیدر العبادی نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرد: وظیفه ما عمل کردن در چارچوب قانون اساسی و حمایت از کشور است که با اصرار بر برگزاری همه پرسی، با خطر تجزیه روبرو شده است.

اتهام خیانت به ائتلاف کردستان در پارلمان

به گزارش التجاه: مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان برخی از اعضای ائتلاف کردستانی در پارلمان عراق را به خیانت متهم کرد.

پیشمرگ ها نیز ، بعضی مسئولان کرد را به خیانت و تحویل دادن مواضع شان به نیروهای بسیج مردمی در کرکوک متهم کردند.

معاون مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق نیز گفت: دولت عراق هزینه سنگینی برای حمله به کرکوک پرداخت خواهد کرد.

تلویزیون روسیا الیوم نیز به نقل از خبرنگار خود اعلام کرد، ارتش عراق راه ارتباطی اصلی بین منطقه کردستان و کرکوک را به کنترل خود درآورد.

العالم نیز گزارش داد: حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق، ساختمان های خود از جمله ساختمان ریاست دو حزب را در استان کرکوک تخلیه کردند.

آمریکا خواستار توقف عملیات نیروهای عراقی در کرکوک
به گزارش  الحدث، سفارت آمریکا در بغداد خواستار توقف فوری عملیات نیروهای عراقی در کرکوک شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار