ایران از آمریکا به سازمان ملل شکایت کرد

  • توسط
  • ۱۳۹۶-۱۰-۱۵
  • ۰

 

ریگا کوردستان – سرویس سیاسی 

 ایران به دلیل دخالت آمریکا در امور داخلی این کشور در خلال اعتراضات اخیر به سازمان ملل متحد شکایت کرد.

غلامعلی خوشرو نماینده دائمی ایران در سازمان ملل متحد در این خصوص نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نامه نوشته است.

در بخشی از این نامه چنین نوشته شده است: ” در چند روز گذشته، دولت آمریکا با هدایت رئیس جمهور آن کشور اقدامات مداخله جویانه خود در امور داخلی ایران را به شکل بی شرمانه‌ای افزایش داده است. رئیس جمهور آمریکا و معاون وی در توئیت های مکرر مضحک‌ خود، ایرانی ها را به اقدامات خرابکارانه تحریک کرده اند. وزارت خارجه آمریکا تا آن جا پیش رفت که معترضین در ایران را تشویق را به تغییر دولت کند و اذعان داشت که در حال مداخله در امور داخلی ایران از طریق فیسبوک و توئیتر است.”

نماینده ایران در سازمان ملل با متهم کردن آمریکا به نقض تعهدات خود در چارچوب برجام، خواستار محکوم شدن دولت ترامپ به دلیل اظهارات وی درباره ایران شد.

ترامپ اخیرا در مورد اعتراضات ایران نوشته بود: “برای مردم ایران که می‌خواهند دولت شان را از افراد فاسد پس بگیرند احترام قائل هستم. آمریکا در موقع مناسب از شما حمایت خواهد کرد”.

حوادث ایران از روز ۲۸ دسامبر گذشته از شهر مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، با تظاهرات مردم علیه گرانی،  بیکاری و فساد اغاز شد و در مدت کوتاهی بسیاری از شهرهای ایران را در بر گرفت. شهرهایی که تاکنون درگیر تظاهرات اعتراض آمیز شده اند عبارتند از: مشهد، کرمانشاه، تهران، زاهدان، اراک، دورود، زنجان، قزوین، همدان، تویسرکان، ایذه، خرمشهر، ساری، گرگان، اردبیل، رشت، کرمان، نوشهر، شیراز، اصفهان، نجف اباد، دزفول، چابهار، زرین شهر، شاهین شهر، مراغه، اورمیه، سنندج، مسجد سلیمان، قم، اهواز…

در خلال تظاهرات یک هفته اخیر دست کم ۲۴ تن در سراسر ایران کشته شده و بیش از هزار تن بازداشت شده اند.

شب گذشته محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران ادعا کرد که تظاهراتهای “ضد نظام” با برخوردهای صورت گرفته به پایان رسیده است.

وی کشورهای آمریکا، اسراییل و عربستان سعودی را متهم به دخالت در امور داخلی ایران کرد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار