رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | 16 Apr 2021
خانه » اخبار » مراسم نقدورونمایی کتاب “هەینییەکانم لە چاوی قاڵاوێکا قاویا”
مراسم نقدورونمایی کتاب “هەینییەکانم لە چاوی قاڵاوێکا قاویا”

تاریخ انتشار : 17 مارس 2018

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

عصرجمعه شهرستان جوانرود شاهد برگزاری مراسم نقدورونمایی کتاب “هەینییەکانم لە چاوی قاڵاوێکا قاویا” اثرشاعرنوپردازکورد”آکام کوثری”بود. این کتاب توسط نشر گوتارچاپ ومنتشرشده است.
مراسم با سخنان کاک تحسین رضایی آغازشد ودر ادامه آقای آکام کوثری ـ صاحب اثر ـ ضمن خوشآمد گویی به حضار، از مسئولین اداره فرهنگ و ارشاداسلامی وشورای شهرجوانرود ومنتقدین اثر تشکر وسپاسگزاری کرد.سپس با قرایت چند قطعه از اشعارخود شورونشاط خاصی به جمع بخشید.
بخش بعدی مراسم با حضور محمدرشیدامینی،فریدون میراحمدی،بهزادبهمنی رئیس اداره فرهنگ وارشاد شهرستان جوانرود،فریدون ابراهیمی عضو شورای شهر و مادرشاعر و خودشاعرپرده برداری شد.قسمت زیباتر این پرده برداری زمانی اتفاق افتاد که پس از آنکه مادر شاعر یک گوشه ازپرده یا روبان

را برداشت بازبانی بسیار شیرین ورسا ازشرکت کنندگان درمراسم تقدیروقدردانی کرد.
مجری برنامه غفار ابراهیمی چندپاراگراف از مقاله شیرزاد حسن نویسنده سرشناس کوردرا که درباره کتاب آکام کوثری تحریر کرده بود قرائت کرد.
پنل ـ منتقد اول ـ شعیب میرزایی

شعیب میرزایی در ابتدا ضمن بیان این مطلب که نبود نقدفنی و بوطیقایی، یکی از جدی ترین آسیبهای شعرکوردی ست اذعان داشت جریانی در عدم حضور نقد بوطیقایی مشغول بررسی شعر شده که با فاکتهایی کج فهمانه از فلسفه ی زیبایی شناسی و بدون شناخت دقیق این حوزه هرنوع از شعر را در حوزه تٲویل و خوانش بسته بندی کرده و دست آخر مخاطب گیج می شود که خود شعر از نظرفنی کجا ایستاده؟ و ایگلتون گفتنی،، تفاوت دستور پخت کنسرو لوبیا چیتی با یک متن ادبی، مشخص نمی شود و همین امر خود باعث به وجود آمدن جریانها و پسوندهایی کذایی و جعل در شعرکوردی گردیده، واما شعر آکام از دیدگاه فرم، شعری آشفته است و اساسا آکام در بخش اعظم کارهایش در برخوردفرم و ساختارآشفته است و برآیندبرداری مشخصی ندارد. فرم آکام درمقاطعی شعری خطی ست که مخاطب را به نسبت گسستهای فرمی گیج می کند.
هرچند شعر آکام شعری صادقانه به نسبت پروسه ی گذاشتن شعرهاست و هر چه به پایان کتاب نزدیک می شویم برخوردی شاعرانه تر با فرم و ساختار را می بینیم ـ همچنین شعر آکام در بخش هایی حاوی فضای دیاـ مونولوگ موفق و قوی ست واز طرف دیگر کتاب مذکور آکام بیشتر از آنکه در محور جانشینی ‌(شعر) اتفاق بیافتد بیشتر توضیح و تعریف است و عدم ایجاز آسیب چشمگیری در اوایل مجموعه ی نامبرده است. به قول براهنی هرفرمی باید نشانگان و آشفتگی های دوران خود را داشته باشد که بخشی از کتاب آکام حاوی این گذاره نیست. کوثری از آن شاعرانی است که تلاش می کند در درجه اول در اکنون شعر کوردی بایستد هرچند پیشنهادی تازه ندارد اما سعی می کند عقب نشینی نکند ودر این اکنون تجربه میکند. کلاً در کتاب آکام شعری از نظر فضا‌‌ و روایت و فرم و…وجود دارد که برخوردی جدی و شاعرانه تری دارد تحت عنوان “حەزێ له خەڵوەتی بەشێ داهاتوو..”

منتقد دوم ـ عادل اعظمی

عادل اعظمی ادبیات را مهندسی اجتماعی دانست و آنرا نیازمند مطالعه و تحلیل و تعریف دقیق دانست و جریان شعری چند دهه گذشته رافاقدتعریف دقیق دانست.
وی در ادامه درباره تولید متن حرف زد و متن را برآیند برخورد جهان خواننده وجهان نویسنده دانست.
عادل اعظمی گفت‌، آکام کوثری هم در این کتاب مانند آنچه در ادبیات فارسی اتفاق افتاده است به پیروی از جریانهای شعری معاصرکوردی وبا تاثیرسبک شعری اشخاصی همچون یونس رضایی،شعیب میرزایی و رضا علیپور دست به تجربه های شعری می زند.
در کارهای نخست کتاب گسستی میان عناصر شعری اتفاق میافتد که این گسست ها موجب می شود عملا باساختاری آشفته مواجه باشیم اما در کارهای آخرتناسب خوبی میان فرم و محتوا بوجود آمده است و می تواند نوید اتفاق های بهتری درتجربه های آینده این شاعر را بە ما بدهد. و همچنین عادل اشاره داشت در کارهای نخست در برخورد با زبان اغلب بدون منطق به نحو گرامر زبان دست می برد که نتیجه آن وجود ساختاری فاقد معنا و کارکرد عاطفی بسنده در زبان است اما در کارهای اخیر هم باز این روند به سمت بهبودی سر می کند

منتقد سوم ــ محمدموفقی
محمد موفقی گفت،نقد باید ویرانگر باشد نه سازنده ، چرا که نقد سازنده به معنی تعریف و تمجید مطرح ، فهم و استنباط می شود واین نگاه ، نگاهی واپسگرایانه و محافظه کارانه است . نقد باید ویرانگر باشد تا تیشه بر ریشه ساختارهای کهنه و فرسوده بزند و ویرانگر همه ی واپسگرایی ها وساختارهای تاکنونی وکلیشه ای باشد.
موفقی زبان،فرم و تکنیک را سه مفهوم اساسی در شعر امروز دانست.
وی گفت، آکام کوثری دغدغه بازی زبانی دارد.در حالیکه زبان باید معرف احساس و دغدغه انسان کورد امروز باشد که با آن رنجها،احساسات و دغدغه های خود را بیان کند.
موفقی ادامه داد ، من کورد امروز یک نوع دگردیسی زبانی نسبت به زبان کلیشه و کلاسیک دارم واین یک اشتباه است که آکام کوثری به شکل کهن به سراغ کار می رود.ناگفته نماند در بعضی مواقع و در برخی شعرهای خوب و موفق عمل کرده است.
فرم، نیزبه تقطیع، تقلیل داده شده است. با توجه به فضا و اتمسفر کارها می توانست فرم تازه ای ایجاد شود اما در بخش تکنیک شعر آکام کوثری دو مفهوم موفق و برجسته دارد ۱ــ آشنایی زدایی۲ــ دخل و تصرف در نحو دستوری زبان کوردی مثل ساختن مصدر جعلی و مرخم از اسم موفقی ادامه داد که زبان شاعر خطابی است. بسامد کلمه ” تو” ۴۶ بار است که متاسفانه کارکرد کلمه “تو” در همه آنها یکی است. که این مسئله خود نوعی چالش و محدودیت در باب حضور انسان در اتمسفر شعری ایجاد کرده و ما با غیاب انسان در ابعاد تکثیر یافته اش مواجهیم. در بعضی مواقع زبان خصلتی توضیحی ــ تفسیری پیدا می کند. در حالیکه به گونه ای تازه تر می توانست شعر را از خصلت توضیح وتفسیر دور کند و خود زبان به شکل جوهری در محور مناسبات درون متنی و استراتژی نوشتار باشد.
موفقی در پایان خاطر نشان کرد که فقدان برخورد حسی و رفتار تئوریک ، شعر کوثری را به نوعی شعر تکنیک زده و مکانیکی تبدیل کرده است. هر چند نمونه های موفق و سطرهای نسبتا درخشانی هم در شعر کوثری به چشم می خورد که متاسفانه این نمونه های خوب لابلای حجم عظیمی از رفتار تکنیکال و مکانیکی گم میشوند.

“هەینییەکانی لە چاوی قالاویکا قاویا” اثر آکام کوثری به معنی (چشم های کلاغی جمعه هایم راکلاغاند) است

گزارش‌: اردشیر ‌موسوی
۲۵اسفند۱۳۹۶ـ شهرستان جوانرودـ سالن اداره فرهنگ وارشاد اسلامی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.