رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | 16 Apr 2021
خانه » اخبار » دره شیرز پاکسازی شد
دره شیرز پاکسازی شد

تاریخ انتشار : 7 آوریل 2018

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی
فلسفه ی شکل گیری “سمن” ها (سازمان های مردم نهاد) پر رنگ شدن نقش آحاد مردم جامعه در شناسایی مشکلات و معضلات جامعه و فعالیت در جهت حل و برطرف نمودن این مشکلات است.
در سالهای اخیر شهرستان کوهدشت شاهد تشکیل و فعالیت سمن ها با موضوع فعالیت های مختلف از جمله فعالیت های زیست محیطی، بهداشت و سلامت، آموزش، امور خیریه، فعالیتهای اجتماعی، فرهنگی و ورزشی و… بوده است. که با استقبال گرمی از سوی مردم این شهرستان مواجه گشته اند.
در این بین با توجه به طبیعت کوهستانی و جنگلی شهرستان کوهدشت و همچنین اهمیت حفاظت و نجات محیط زیست در سالهای اخیر، انجمن های حافظ محیط زیست نقش پر رنگی را در فعالیتهای اجتماعی مردم این شهرستان به خود اختصاص داده اند.
در ماههای اخیر برنامه های مختلف و متنوعی از سوی سازمانهای مردم نهاد محیط زیستی کوهدشت اجرا شده که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
💢 برگزاری کارگاه آموزشی حفاظت از محیط زیست و آشنایی کودکان و نوجوانان با درخت بلوط (انجمن مردم نهاد آوای اردیبهشت با همکاری کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شهرستان کوهدشت)

💢 اجرای طرح جنگلانه در منطقه جنگلی بلوران (انجمن محیط زیستی مردم نهاد آوای اردیبهشت)

💢 جشنواره نقاشی کودک “پەپی” با موضوع حفاظت از محیط زیست (انجمن مردم نهاد آوای اریبهشت با همکاری اداره محیط زیست و اداره منابع طبیعی و کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شهرستان کوهدشت)

💢 برنامه کاشت نهال و حفاظت از محیط زیست “هر کوهدشتی یک نهال” با محور کاشت نهال و حفاظت محیط زیست (نریختن زباله در طبیعت، مراقبت از جنگلهای بلوط و…) (انجمن های محیط زیستی مردم نهاد آوای اردیبهشت و جنگلیاران)

روز گذشته ١٧ فروردین ماه سال ١٣٩٧ هجری شمسی طی یک برنامه مشارکتی با همکاری انجمن های مردم نهاد: آوای اردیبهشت، سفیران سلامت، جنگیاران، هنارس، آوای باران، انجمن آب و خاک، گروه کوهنوردی هنجس و… شهرستان کوهدشت دره باستانی شیرز به طور کامل از زباله پاکسازی شد.
در این برنامه که با حضور فرماندار شهرستان کوهدشت، مدیر کل محیط زیست استان لرستان، مدیر اداره محیط زیست شهرستان کوهدشت، مدیر اداره منابع طبیعی شهرستان کوهدشت و مدیران و اعضای انجمن های مردم نهاد و مردم دوستدار محیط زیست شهرستان کوهدشت آغاز شد، در ابتدا فرماندار این شهرستان ضمن تقدیر و تشکر از فعالیتهای مفید انجمنهای مردم نهاد حافظ محیط زیست و مردم طبیعت دوست شهرستان کوهدشت به اهمیت طبیعت زیبای شهرستان کوهدشت و پتانسیل این طبیعت زیبا برای جذب گردشگر پرداخت، آقای فردی بیرانوند افزود در تعطیلات نوروزی امسال بین ۵٠ تا ۶٠ هزار نفر از سراسر کشور از دره باستانی و زیبای شیرز دیدن کرده اند که این را باید به فال نیک گرفت.
وی همچنین از تلاشهای انجمن های مردم نهاد حافظ محیط زیست کوهدشت به خاطر ترویج و نشر فرهنگ حفاظت از محیط زیست در بین مردم شهرستان تقدیر و تشکر نمود.
سپس آقای مهندس فتحی بیرانوند مدیرکل محیط زیست استان لرستان به اهمیت فرهنگ حفاظت و نگهداری از محیط زیست و منابع طبیعی و نقش انجمن های مردم نهاد در توسعه و تثبیت این فرهنگ پرداخت، به گفته وی شهرستان کوهدشت در بین شهرستان های استان لرستان از لحاظ فعالیت انجمن های مردم نهاد محیط زیستی و تاثیر بسیار مثبت این سمن ها بر روی فرهنگ محیط زیستی مردم رتبه حائز اهمیتی را به خود اختصاص داده است.
در پایان برنامه افتتاحیه از سوی مدیر انجمن محیط زیستی مردم نهاد جنگلیاران به رسم یاد بود به فرماندار شهرستان و مدیر کل محیط زیست استان لرستان “گلونی” که نماد فرهنگی مردم زاگروس است اهدا گردید.
پس از برنامه افتتاحیه، فعالین زیست محیطی شهرستان برنامه پاکسازی دره شیرز و توزیع کیسه زباله بین گردشگران را آغاز نمودند، این برنامه از ساعت ده صبح شروع و تا ساعت ۶ عصر به طول انجامید که طی آن دره زیبای شیرز به طور کامل از زباله پاکسازی شد. در آخر زباله های جمع آواری شده توسط ماشینهای حمل زباله بخشداری مرکزی شهرستان کوهدشت جهت دپو به محل دپو زباله های شهرستان منتقل شدند.

مهدی آزادبخت

عکس: ‎چنگیز آزادبخت، محمد ابراهیمی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.