رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ | 11 Apr 2021
خانه » اخبار » گوردخمه فرهاد تا گور شیرین  /فرهاد حال و روز خوشی ندارد
گوردخمه فرهاد تا گور شیرین  /فرهاد حال و روز خوشی ندارد

تاریخ انتشار : 16 ژوئن 2018

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

انسان دوران کهن با کندن صخره های طبیعی در دامنه کوه ها و ایجاد حفره ها از یک فضای کوچک محدود به تدریج به فضای بزرگی می رسد و از آن بعنوان خانه یا آرامگاه استفاده می کند . این مبارزه انسان با صخره های سنگی را معماری صخره ای و یا دخمه ای می نامند. به عبارتی معماری صخره ای از مصالح آزاد و معمولی ساختمان بوجود نمی آید بلکه از صخره طبیعی ایجاد می شود.

به نظر می رسد که در بعضی از فرهنگهای باستان کوه غاری مقدس بوده است که برای آئین ها و مناسک مذهبی و نیایشی کاربرد داشته است . در این فرهنگها، کوه به عنوان اولین مخلوق خداوند که سر از آب بیرون آورده مورد احترام بوده و نقش مهمی در اعتقادات و باورها برای نزدیکی به نیروهای ماورالطبیعه داشته است .

گذشتگان معتقد بودند که رب النوع ها در آسمان قرار دارند. بنابراین اگر معابد وپرستشگاه و گورهای آنها در بالا و در دل کوه باشد به رب النوع نزدیک تر خواهد بود.

گوردخمه های زیادی از دوران مادها و پس از آنان در سراسر ایران یافت شده است . اما یکی از آنها دخمه دربند در بدنه کوه شوق علی واقع در شمال شهر صحنه و سمت راست آب دربند حجاری شده است .


این گور دخمه در بین اهالی به فرهاد تاش و گور شیرین و فرهاد معروف است. در ارتفاعی که بیش از پنجاه متر از سطح رودخانه فاصله دارد محلی به طول چهارده و نیم و ارتفاع یازده متر تراشیده اند و در آن دخمه بزرگ تر را ساخته اند که درگاه آن رو به جنوب است . در جلوس گور دخمه فضای ایوان مانندی ایجاد کرده اند و در جلوس این ایوان صفه ای در صخره تراشیده اند. در دو طرف ایوان دو ستون سنگی وجود داشته که متاسفانه تنها پایه و بخشی از ساقه آن برجای مانده است . بدنه این پایه ستون ها دارای شیار هایی شبیه به پایه ستون های دوره هخامنشی است . در نمای بالای ورودی آرامگاه تصویر خورشید بال داری حجاری شده است. در هر یک از اضلاع شرقی و غربی اتاق این گور دخمه سکویی ایجاد شده است .


برروی هر یک از این سکوها قبری به طول ۲/۱۵ متر و عرض ۸۲ سانتی متر کنده شده است . در میان دو سکو، مدخل مستطیل شکلی وجود دارد که به اتاق زیرین مرتبط می شود. در داخل این اتاق، قبری در داخل سنگ کنده شده است . در کنار این قبر نیز سکویی دیده می شود . در دیوار شمالی این اتاق، دو طاقچه کوچک جهت قرار دادن نذورات و هدایا کنده شده است . با توجه به شکل پایه ستون، نوع تراش و سقف اتاق زیرین به نظر می رسد که این گوردخمه نیز متعلق به دوره مادها باشد . شاید که گوردخمه مذکور به اعضاء یک خانواده تعلق داشته است . در بین گوردخمه هایی که تا کنون در ایران شناسایی شده اند این تنها گوردخمه ای است که دارای دو طبقه می باشد.

اما این روزها این گوردخمه نیز مانند سایر آثار تاریخی استان کرمانشاه حال و روز خوشی ندارد و معماری زیبا و منحصر بفرد و تزیینات آن زیر یادگاری نویسی ها (وندالیسم ) پنهان از نظر است .

در استان کرمانشاه بنای موسوم به معبد آناهیتا تنها اثری است در آن وندالیسم به چشم نمی خورد با وجود هزینه بر بودن این کار اما زیبایی به این بنا باز گشت . گوردخمه فرهاد تاشو گور شیرین و فرهاد ؛ می تواند دومین اثر باشد بدون وندالیسم باشد با توجه به کوچک بودن این اثر هزینه گزافی لازم نیست ! به جای هزینه های که صرف بنرهای نوروز میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هر ساله می کند می تواند هزینه ای را برای پاک کردن وندالیسم در این گوردخمه قرار دهد.

 

 

نویسنده : مریم طاهرآبادی کارشناسی ارشد باستانشناسی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.