رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ | 04 Mar 2021
خانه » اخبار » تعداد بالای کاندیداهای انتخابات مجلس در قروه و حاشیه هایی فراتر از قانون
تعداد بالای کاندیداهای انتخابات مجلس در قروه و حاشیه هایی فراتر از قانون

در هر کوی و برزنی صحبت از دغدغه ای است به نام انتخابات و این میان یک طرف مردمی هستند که خواهان آرامش اند

تاریخ انتشار : 20 فوریه 2016

سرویس انتخابات- در هر کوی و برزنی صحبت از دغدغه ای است به نام انتخابات و این میان یک طرف مردمی هستند که خواهان آرامش اند و یک طرف مسئولانی که خواهان رعایت قانون و اما آنچه به واقعیت می نشیند حاشیه هاست.

بصحبت از انتخاب است و یک صندلی و یک مجلس، صحبت از برقراری انضباط شهر است و ناظمی که خط کش اعتبار به ترازوی عملکردش وزن می دهد. این روزها در میان هوای یخ زده زمستان که گویا به جنگ استخوان آدمیزاد آمده است، تنور انتخابات داغ است و چرخه ثبت نام گرداگرد حاشیه ها و حاشیه سازها بسان گردباد دایره ای سرگیجه ها دارد برای مردم و بس.

حکایت تبلیغات انتخابات حکایتی است که تا مدتی روی پرده برای اجرا می رود و بعد از اینکه در مدت نامعلومی مخاطب را با خودش یکی ساخت، آهسته به آرشیو اذهان عمومی می خزد و آنچه مهم می باشد این است که این نوع خزیدن به چه صورت خواهد بود؟

یک شهر و چند نفر؟!

یک شهر و یک جمعیت چند قومیتی دست اتحاد بسته اند و با تمامی مشکلات موجود صحرای خوشبختی را با نگاه کردن به آسمان پر ستاره می گذرانند، گرچه گاهی نازیبا می شوند و بر ساز ناکوک می زنند اما اتحادشان هرگز مرکزیت شهر را به هم نمی زند.

در شهرستان قروه بحث نمایندگی مجلس آنقدر که حاشیه ها را پررنگ می سازد واقعیت وظیفه یک نماینده بودن را نه… شهر شاید خیلی بزرگ نباشد اما به تبع دیگر شهرها و استانها درگیر است با مشکلات و معضلاتی که اگر تدبیری عاقلانه پایشان ننشیند نی زنان به چوپانی آسیبهای اجتماعی می پردازند.

از مجلس اول تا دهمین مجلس کنونی که بر سر آن رقابتی است نفس گیر، ماجرا پیش آمده و چه بسا که در دل این ماجراها عده ای با خاطره های خوب ماندگار شده اند و عده ای هم به جز خط کشیدن به روی عواطف مردم کاری نکردند. زلزله انتخابات که به جان هر منطقه ای بیفتد، بزم تبلیغات و وعده وعیدها نیز به تیزی یک چاقو گلوی سکوت خفته بر شهر را می برد و یک تغییر کوتاه مدت ایجاد می شود و هرکس به تشخیص خود پرونده ثبت نام در دست گرفته و نام خود برای گرفتن کرسی مجلس می نویسد. شاید برخی از افرادی که پای در کوی رقابت می نهند برنده شدن چندان برایشان ملاک نباشد و فقط قصدشان چهره شدن و خودی نشان دادن باشد اما از آن طرف عده ای هم هستند که به نیت برنده شدن و تسخیر کرسی مجلس، ذره بین به دست حرکت می کنند.

مسلماً هر کدام از این افراد به قصد و برنامه ای وارد بحث می شوند اما آنچه از نظر مردم و آگاهان در جامعه مهم و اساسی جلوه می کند این است که شهر قروه با این وسعت چرا تعداد ثبت نامیهایش باید سر به فلک بزند؟! مردم معتقدند که هرچه تعداد کاندیداها کمتر باشد جنجال انتخاباتی و حاشیه های حین و بعد آن هم به تبع کمتر خواهد شد و همین طور شناخت برای رأی دادن نیز بهتر صورت می گیرد.

این در حالی است که هر ساله برای انتخابات تعداد زیادی ثبت نام می کنند و با صلاحیت شدن، جای جای شهر را برای تبلیغات از آن خود کرده و با آلودگی زیست محیطی و نیز ضربه زدن به بافت تجاری و فرهنگی، بدن شهر را خراش می اندازند و مهم تر اینکه آلودگی صوتی شان نمکی است که بر زخم اهالی شهر پاشیده می شود و همین امر کافی است تا ذهن اعتبار مردم آغشته به ابهام شود و یک نوع حس بلاتکلیفی را در خود پرورش دهند.

نو نواتر شدن ثبت نام دهم

در دوره قبل ۱۵ نفر مرد برای حضور در انتخابات مجلس ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۱ نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد و ۴ نفر دیگر نیز با مدرک دکتری پرونده ثبت نام نهم را ورق زدند و این در حالی است که امسال و در دهمین دوره ۱۸ نفر مرد کفش رزم پوشیدند و در این میان رقابت برای ۱۴ نفر کارشناس ارشد، ۳ نفر دکتری و ۲ نفر کارشناسی با اختصاص امتیاز ویژه ایثارگری و یا ادواری از قبل رقم خورد و بنابه اطلاعات موجود در این دوره دو نفر از نمایندگان ادوار و نیز نماینده فعلی شهرستان روی صحنه حاضر شدند.

شاید این نوع مشارکت قابل تقدیر و تحسین باشد اما اگر به بعدهای اجتماعی آن در آینده نگاهی بیاندازیم مسلماً نمی توان از حاشیه سازی ها، برخوردهای انتخاباتی و دیگر معضلات چشم پوشی کرد.

حال نحوه حضور این تعداد از کاندیداها برای ثبت نام با ایجاد یک جنگ روانی و اغتشاش ذهنی جامعه بماند که همان سخن ناگفته پیداست.

فشار پایین اطلاع رسانی

هرچقدر از مسئولان ناظر بر امر انتخابات خواسته می شود اطلاع رسانی خود را کامل و بدون نقص انجام دهند اما گویا شهرستان قروه حس امنیتی و قانون مداری برایش بسان پرونده هسته ای است و با محافظه کاری و یک نوع تبعیض نادرست زیپ حسگر حساسیت انتخابات را تا ته بالا کشیده و از دادن آمار و اطلاعات دقیق خودداری می کند و باید گفت فشار اطلاع رسانی در قروه بسیار پایین است. این در حالی است که در سایر شهرستانهای استان با کاندیداها عکس یادگاری هم می گیرند.

مسئولان شهرستان ظاهراً به قدرت عجیب شبکه های مجازی هنوز پی نبرده اند که همچنان پشت درهای بسته نشسته اند و از دادن اطلاعات خودداری می کنند. به هر حال این عزیزان مسئول باید مقداری محتاطانه عمل کنند و خود افسار انتخابات را به دست گیرند چرا که اعتمادی به فضای مجازی نیست و چه بسا شایعات و برخوردهایی با این وضعیت رخ دهد که بعدها ردپای افسوس را به جای بگذارد.

پیچیدن نسخه صلاحیت

پس از اعلام رسمی صلاحیت کاندیداهای ثبت نامی آنچه برآمد این بود که از ۱۸ نفر کاندید شده با وجود دو نفر انصرافی، نسخه صلاحیت برای ۷ نفر پیچیده شد و این در حالی است که حدسیات و شایعات مبنی بر رد شدن عده بیشتری بود. به گفته مردم فرصت برای شناخت این تعداد کاندیدا مسلماً وجود ندارد و ای کاش مسئولان کمی در این مورد بیشتر به فکر آرامش منطقه می بودند. مردم منطقه خواهان برخورد کمتر و ایجاد آسایش بهتر هستند و به اعتقاد آنان حضور ۷ کاندیدا برای یک شهر کوچک مثل قروه چندان عقلانی و منطقی نیست و در این مورد نباید انتظار بالایی از مردم داشت.

تکثیر فرهنگ در انتخابات

با وجود اینکه در دل شهر اکثر مردم از تعداد بالای کاندیداهای انتخابات ناراضی اند اما در ستاد انتخابات ماجرا به گونه ای دیگر رقم می خورد و فرماندار قروه رعایت قانون را مهمتر بر می شمارد.

شعبان سپهر در گفت و گو با خبرنگار کردپرس و در سفارش به طرفداران کاندیداها می گوید: «در واقع ارزشهای رایج و مورد احترام جامعه باید رعایت شود چرا که انتخابات به عنوان مشارکت آگاهانه و فعال مردم است که سرنوشت را در جهت بهبود امور رقم می زند».

به گفته وی اگر طرفداران در فعالیتهای انتخاباتی به این نکات بی توجه باشند ممکن است آسیب ایجاد شود لذا پرداختن به ویژگیها، قابلیتها در وجود نامزدهای انتخاباتی باید مدنظر قرار گیرد.

سپهر خطاب به کاندیداها بیان کرد: «افراد کاندید شده باید وعده های دور ندهند چون که فرصت عمل شدن ندارند و بدانند که این وعده ها اثری به جز خراب کردن اذهان آیندگان نخواهد داشت».

وی خودداری از تخریب دیگر کاندیداها، روراست بودن با مردم را از جمله اولویتهای یک انتخاب سالم خواند و تصریح کرد: «کاندیداهای انتخابات جزو سرمایه های کشور هستند لذا تخریب آنان یعنی صدمه زدن به سرمایه های جامعه و این سرمایه های جامعه هم باید با راستی مردم را جذب کنند و بدانند کسانی که از نظر صداقت عمل کنند در دراز مدت پیروز خواهند شد».

سپهر با بیان اینکه فرصت کوتاه گذراست، افزود: «در تمامی امور آنچه باید مدنظر باشد وحدت جامعه است، لذا دامن زدن به اختلافات قومی و زبانی، مذهبی چندان خوشایند شهر نیست».

وی از وجود ۱۷۱ شعبه اخذ رأی برای انتخابات هفتم اسفندماه امسال در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان خبر داد و تصریح کرد: «از این تعداد ۱۰۴ شعبه به قروه و ۶۷ شعبه به دهگلان اختصاص دارد».

به گفته سپهر دو هزار و ۴۱۱ نفر عوامل اجرایی، نظارت و بازرسی کار برگزاری انتخابات این دوره را برعهده دارند که از این تعداد، یک هزار و ۶۰۲ نفر عوامل اجرایی، ۶۲۱ نفر از اعضای هیئت نظارت و ۱۸۸ نفر بازرس هستند.

شعبان سپهر با بیان اینکه تمهیدات و ملزومات مورد نیاز برای برگزاری انتخابات تأمین شده است، یادآور شد:«۲۴۰ هزار برگه تعرفه رأی برای برگزاری دو انتخابات مجلس و خبرگان تحویل شهرستان شده است».

وی با تأکید بر حفظ آرامش و آسایش مردم از اقدام تعیین محدوده های تبلیغاتی به جهت جلوگیری از مشکل در تردد و عبور و مرور شهروندان خبر داد و رعایت قوانین تبلیغاتی را مهم دانست و خارج از قانون عمل کردن را خطایی بزرگ برشمرد و گذشتن از خطا را خطایی بزرگتر خواند.

پاسخی نرم تر از آرامش

وقتی خبر نارضایتی مردم از برخی وقایع انتخابات به گوش رئیس هیئت اجرایی شهرستان رسید، وی خطاب به مردم و مسئولان دخیل در این امر در گفت و گو با کردپرس، بیان کرد: «هیئت نظارت مسئولیت سنگینی دارد و حسب قانون به عنوان وکلایی در دل شهر هستند که امانت داری و قانون مداری را باید در رأس کارهای خود قرار دهند لذا مردم باید صبوری به خرج دهند و بدانند که مهمترین کار ستاد انتخابات در شهرستان رعایت قانون و امانت داری است».

اسماعیل اسدی با اشاره به اینکه هیئت نظارت در کنار هیئت اجرایی با یک هدف مشخص در یک مسیر برای رسیدن به قله افتخارات حرکت می کند، افزود: «حضور افراد باید بدون حاشیه باشد و تلاش ما بر این است که سایه ها را به صحنه بیاوریم و هر کاری که برای حضور مردم در انتخابات معین شده است را به درستی انجام دهیم».

به گفته وی هیئت نظارت تکمیل کننده کارها بوده و همفکر و هماهنگ در کنار مردم برای ایجاد محیطی آرام بدون حاشیه گام بر می دارد.

اسدی تصریح کرد: «ما امانت دار مردمی هستیم که در انتخابات اولین می باشند لذا با همدلی و همفکری در بحث مسئولیتها ضمن توجه به نکات ریز و حساس در حفظ جایگاه امانتداری و مردمداری تلاش خواهیم کرد».

این مسئول بار دیگر حساسیت هیئت انتخابات را رصد کرد و در واقع پاسخی نرم تر از آرامش را به مردم هدیه داد اما شاید تمامی این حرفها در و دروازه ای باشد و بعدها دوباره همان آش و همان کاسه است که جاری می شود.

****

به هر روی انتخابات جدای از انتخاب برتر برای تعیین سرنوشت جامعه نمایه کردن حضور مردم برای ارزش دادن به مؤلفه های اجتماعی در یک کشور را نیز به همراه دارد و چه زیبا می شود اگر آنطور که مسئولان توقع دارند مردم پای کار باشند بدانند که مردم هم توقع دارند آنان پای آرامش جامعه بایستند.

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.