رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ | 06 Jul 2020
خانه » اخبار » کردستان عراق برای حضور در بازار انرژی جهان با روسیه دست داد
کردستان عراق برای حضور در بازار انرژی جهان با روسیه دست داد

تاریخ انتشار : ۹ تیر ۱۳۹۷

ریگا کوردستان – سرویس سیاسی

به گزارش ریگا کوردستان، شرکت روسی مذکور همزمان با انعقاد قرارداد توسعه میدان های گازی اقلیم و احداث خط لوله گازی اقلیم به ترکیه قرارداد کنترل خط لوله نفتی اقلیم به ترکیه را نیز منعقد کرده است.
خط لوله احداثی برای انتقال گاز اقلیم این امکان را خواهد داشت که بیش از ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را صادر کرده و همزمان نیازهای داخلی کردستان عراق را نیز تامین نماید.
براساس گزارش «اینترفاکس انرژی» شرکت روس نفت در تلاش برای متصل کردن خط لوله گازی اقلیم کردستان عراق به خط گاز طبیعی ترانس- آناتولیان (TANAP) می باشد.
این خط لوله گازی خواهد توانست گاز مورد نیاز اروپاییها را تامین نماید. خط تاناپ هم اکنون گاز آذربایجان را روانه اروپا می کند.گفتنی است این خط لوله براساس قوانین اتحادیه اروپا فعالیت دارد.
براساس پیش بینی های اولیه گاز طبیعی تولید شده در کردستان عراق یا توسط شرکت روسی از اقلیم خریداری شده یا اینکه مستقیما براساس قوانین اتحادیه اروپا به این کشورها صادر خواهد شد.
سران اقلیم با انعقاد قراردادهای بلندمدت با شرکت روسی امیدوار هستند روابط خود را با ترکیه به واسطه روسیه بار دیگر توسعه دهند که بعد از همه پرسی به سردی گراییده بود.
پیامهای تبریک سران کردستان عراق به اردوغان بلافاصله بعد از پیروزی در انتخابات و سکوت آنها در مقابل لشگر کشی ارتش ترکیه به خاک عراق در منطقه کردستان عراق به خوبی موید این نیاز به توسعه روابط از سوی سران اقلیم با ترکیه است.
به گفته برخی ناظران، ترکیه همزمان با انتقال گاز طبیعی اقلیم به کشورش خواهد توانست بر میزان نفوذ سیاسی و اقتصادی خود در اقلیم کردستان عراق بیافزاید.
سران اقلیم بعد از عدم مخالفت روسیه با همه پرسی جدایی طلبانه خود (سوم مهر۹۶) تصمیم گرفتند که روابط خود را با این کشور در همه ابعاد توسعه دهند وبه همین دلیل در سال جاری شاهد سفر مکرر نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به مسکو بودیم.
اما یکی از مشکلات قراردادهای نفتی و گازی با روسها در اقلیم این است که این قراردادها بدون اطلاع پارلمان اقلیم کردستان عراق منعقد شده اند و بسیاری در بغداد می گویند اربیل در واقع درحال دور زدن دولت مرکزی است.
‘شیرکو جودت’ رئیس کمیته انرژی و منابع طبیعی در پارلمان اقلیم کردستان عراق بارها تاکید کرده است که دولت اقلیم کردستان عراق پارلمان را در جریان قراردادهای نفتی و گازی نگذاشته است و به غیر از چند نفر مشخص کسی در جریان جزئیات این قراردادها نیست.
اما به نظر نمی رسد مخالفت احزاب کوچک در کردستان عراق مانعی جدی بر سر راه اجرایی شدن این قرادادها از سوی دو حزب حاکم باشد.
انتظار می رود که سالهای پیش رو سالهای نفوذ اقتصادی روسها و ترکیه در اقلیم کردستان عراق باشد و همزمان اقلیم کردستان عراق با این حضور تلاش خواهد کرد جایگاه و قدرت چانه زنی خود را در مقابل بغداد بیشتر از هر زمانی تقویت کند.
تلاش جدی حزب دموکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی کردستان عراق برای حضور در صحنه سیاسی عراق را باید در این راستا ارزیابی کرد که اربیل می کوشد این اقدامات و قراردادها در راستای دوری از بغداد و تجزیه عراق قلمداد نشده و سر و شکل قانونی به قراردادها داده شود.
به دلیل اختلافات دولت مرکزی عراق با تشکیلات اقلیم در پی برگزاری همه پرسی جدایی طلبانه در این منطقه، وزارت نفت عراق صادرات نفت را از چاه های نفت شمال عراق متوقف کرد.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

توییتر شایعه پراکنان علیه ایران را حذف کرد

یه گزارش ریگا کوردستان؛ توئیتر با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بالغ بر ۷ هزار و ۸۹۱ حساب از ۵ کشور مصر، عربستان سعودی، هندوراس، اندونزی و صربستان که علیه ایران، ترکیه و قطر شایعه پراکنی می‌کردند، حذف شدند. در این راستا شبکه‌ای به نام «الفجر» که با مرکزیت مصر شامل ۲۵۴۱ حساب کاربری بوده، نیز […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.