رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ | 08 Dec 2019
خانه » اخبار » کردهای یارستان در کلار دشت
کردهای یارستان در کلار دشت

تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۷

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

 

کلاردشت مازندران قرنهاست که میزبان کردهای یارسانی مهاجر بوده و جمخانه ی درویشعلی ( دێریشەلی) روستای بزرگِ کلنو در کلاردشت نیز از قدیمی ترین و بِنام ترین جمخانە های یارسانیان آن خطه می باشد.
ساختمان این مکان آیینی – که به اعتقادِ باورمندانش صاحب معجزه و کرامت است – تا کنون چندین بار طی دوران مختلف بازسازی و یا کلا تخریب و از نو ساخته شده است.
اخیرترینِ این تغییرات نیز ، پروژه ی تخریب ساختمان قدیمی در اواسط بهمن ماه ۱۳۹۶ خورشیدی و همزمان شروع به احداث بنای جدید آن می باشد.
این بنای جدید در دو طبقه ی مجزا – با پیش بینی سه طبقه در فونداسیون و اسکلت – با طرح و اجرای مهندسی و پیش بینی کلیه ی امکانات لازم با همت یاران و خیّرین، ظرف کمتر از هشت ماه به سرانجام رسید.
روز گذشته، پنجشنبه ۱۲ مهرماه ۱۳۹۷ خورشیدی، جمعی از یاران و سادات کلاردشتی با همراهی دیگر میهمانان، طی مراسم باشکوهی افتتاح بنای جدیدِ جمخانەی درویشعلی را جشن گرفتند.
این مراسم کە از ظهر پنجشنبه با گردهمایی یاران آغاز گردیده بود، در ساعت ۱۶ به رسمیت رسید.
سخنرانی، تنبورنوازی، کلام خوانی و مجمعه گردانی در بیرون فضای جمخانه بە بریدنِ روبانِ افتتاحیه توسط سادات ختم گردید.
پس از آن، مراسم در ساختمان مذکور با انجام آیین نیاز، کلام خوانی، تنبورنوازی و چپ یاری ادامه یافت.
عصر هنگام نیز مراسم باشکوه و پرجمعیت جَم با بجا آوردن قربانی و ذکر و کلام آغاز گردید که تا پاسی از شب فضای یاری و معنوی ویژه ای را استمرار بخشید.
شاید بتوان گفت که مراسم یادشده از منحصربفردترین مراسم یاری در کلاردشت بوده که با توجه به محدودیت ها به زیباترین شکل ممکن برگزار گردیده است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.