رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | 10 Apr 2021
خانه » اخبار » کشاورزان کوهدشتی: نگذارید خونمان را بمکند
کشاورزان کوهدشتی: نگذارید خونمان را بمکند

تاریخ انتشار : 3 نوامبر 2018

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

ریگا کوردستان در طرهان بزرگ حتی دود یک کارخانه بلند نمی شود و صنعت اینجا فقط مصرف اش برای کاسبان رای است، همان هایی که ایران خودرو،راه آهن و ذوب آهن را دستمایه فریب کردند و رفتند.
سالها در جوار دو رود پرآب رویاهای کشاورزان به امید سد معشوره نیز بر باد رفت.
بیشتر روستاییان به خاطر #فقر و تهیدستی حاصل از تحقق نیافتن وعده های دروغین بالا راهی تهران و کرج…. شدند،اما چون مهارتی برای کسب درآمد نداشتند خیلی زود گرفتار و قربانی مواردی چون موادمخدر ،سرقت،حاشیه نشینی،زندان،اعدام و سایر فلاکت ها شدند.
بگذریم،رنج نامه ی مردم کوهدشت را همه خوب می داند ما فقط این موارد را یادآوری کردیم که اهمیت #کشاورزی را خاطر نشان کنیم.
اکنون سوی سخن ما با #مسئولین_جهاد_کشاورزی است که باید بدانند مردم آنرا با ارئه خدمات کشاورزی می شناسند اما در شهرستان ما بجای ارائه ی خدمات به کشاورزان ،آنها را دست بسته به چند نفر #دلال وکاسب تقدیم می کنند تا از آنها #بهره_کشی کنند….

ماجرا بدین قرار است؛
اگر کشاورزی از افراد تعیین شده گندم نخرد، کود شیمیایی به او تعلق نخواهد گرفت!!!
این در حالی است که بیشتر کشاورزان بدلیل مابه التفاوت گرانی گندم دولتی،از بهترین محصول خود مصرفی که گاهآ از لحاظ طبقه ی بذر(مادری) می باشد به مقدار نیاز برای کاشت نگهداری می کنند اما با این شرایط که تعیین کردند عملا کشاورزان را  مجبور به فروش گندم مرغوب و باکیفیت خود به قیمت پایین به بازار می کنند تا علاوه بر هزینه های نگهداری حمل نقل و بوجاری گندم دولتی را که به مراتب کیفیت آن به گواه بسیاری از کشاورزان پایین تر از(بذرگواهی شده خودمصرفی) می باشد صرفا جهت دریافت سهمیه ی کود شیمیایی با قیمت گرانتر خریداری کنند.
آدم اسمیت راست می گوید که همیشه دستان نامرئی قدرتمندی در کاراست و بازار را تعیین می کند.

اگر اسم این رانت و فساد نیست پس چیست؟؟؟
اگر برای کشاورز  دفترچه زراعی صادر کرده اید چرا الان خودتان آنرا قبول ندارید! تکلیف ما چیست؟
چرا خود جهاد کشاورزی متولی تقسیم کود شیمیایی نمی شود و به صورت درصدی هر مقداری که موجود است به نسبت این دفترچه ها اقدام به توزیع نمی کند؟
چه دستی در کارست و چه زد و بندی صورت گرفته است که اینچنین کشاورزان را مجبور به معامله باخت باخت فروش به ضرر و خرید به گران می کنند؟
اگر وظیفه جهاد کشاورزی ارایه ی #خدمات به کشاورز است چرا دست در جیب کشاورز می کند و آنرا تقدیم چندین نفر دلال وکاسب در بازار می کند تا کشاورز را لاغرتر و آنها را فربه تر کند!!!
_هدف ارائه ی خدمات به کشاورز است یا دلال؟
با یک حساب سر انگشتی به وضوح مشخص است که چه کسی سود و چه کسانی ضرر می کنند!
مجموعه ای از همین ندانم کاری ورانت بازی هاست که مشکلات و  نارضایتی هایی را برای مردم پیش می آورد.
مسئولین محترم جهاد کشاورزی !!!
میزها می روند،کشاورزان ولی نعمت های شما هستند و برخلاف تصور برخی،کشاورزان قشر بیسوادی نیستند و بخوبی می فهمند چه خیانتی در حق آنها صورت می گیرد پس اگر از این  ظلم آگاه نیستید می توانید برای صحت این #نوشتار بصورت تصادفی از یک جامعه ی آماری در کوهدشت پرس و جو و تحقیق کنید و خود را در این رانت خواری شریک نکنید ولی اگر آگاه هستید و #سکوت کرده اید بدانید که به کشاورزانی ظلم می کنید که دست رنج و خونشان را پیش چشمان شما می خورند پس دست شما نیز به این ظلم آلوده است.
اگر تاکنون کشاورزان این دیار در برابر این غارتی که در زندگی شان اتفاق می افتد سکوت کرده اندفقط بخاطر نجابت و درک صحیح شان از شرایط حساس کشور عزیزمان می باشد ،نگذاریددلالان کسیه ها را بیشتر گشادتر کنند وگرنه راههای انتقال و اطلاع این فساد و رانت خواری به مسئولین وزارتی و حتی تا  بیت رهبری و  سازمان بازرسی و #رسانه ای کردن آن و… برای بررخود کار زیاد پیچیده و سختی نیست.

💥 سخن پایانی؛
بخشی از گفتی ها گفته شد،فعلآ ما کشاورزان  منتظر رسیدگی و اصلاح و برچیدن  استعمار کشاورزان توسط مسئولین شهرستان کوهدشت و در نهایت استان خودمان می مانیم…

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.