رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ | 08 Dec 2019
خانه » اخبار » محوطه تاریخی معبد آناهیتا به دوربین مدار بسته مجهز شد
محوطه تاریخی معبد آناهیتا به دوربین مدار بسته مجهز شد

تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

به گزارش ریگا کوردستان  صامت اجرایی مدیر پایگاه ملی میراث معبد آناهیتا گفت: محوطه باستانی بنای محوطه معبد آناهیتا به دوربین مدار بسته مجهز شدموسوم به معبد اناهیتا دومین معبد سنگی کشور به دوربین مداربسته مجهز است و با حضوریگان حفاظت میراث فرهنگی به صورت شبانه روزی محافظت می‌شود.
صامت اجرایی افزود: با توجه به گستردگی فضا و لزوم دقت بیشتر در حفاظت باستانی، پایگاه ملی میراث معبد آناهیتا این بنای تاریخی را به دوربین‌های الکترونیکی مجهز کرده است.
به گفته وی هرگونه اقدام غیر قانونی همچون حفاری غیر مجاز، توسط سیستم‌های حفاظت الکترونیکی و ماموران مستقر در این محوطه تاریخی به سرعت موردپیگیری قرار می‌گیرد.
مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا همچنین از ساخت مستند جامع این بنای سنگی و مدل سه بعدی به روش فتوگرامتری با مقیاس واقعی خبر دادو افزود: فتوگرامتری برد کوتاه به‌عنوان یک روش ثبت و ضبط داده در باستان‌شناسی یک روش نوین و شناخته شده است ودر نقشه‌برداری فتوگرامتری با استفاده از تعدادی عکس از یک شیء یا عارضه، می‌توان به مدل دقیقی از هندسه آن دست یافت.
اجرایی افزود: نقشه برداری بنای تاریخی معبد آناهیتا به روش تلفیقی فتوگرامتری هوایی و برد کوتاه در سیستم مختصات جهانی و در مقیاس یک یکم تهیه شد.
به گفته وی پیشتر این پایگاه در امر اجرای وندالیسم (وندالیسم به معنای تخریب کنترل نشده اشیاء و آثار فرهنگی باارزش یا اموال عمومی است که یک ناهنجار اجتماعی محسوب می‌شود) از سنگ‌های تراشده در معبد و همچنین دیواره‌ها اقدام نموده بود که یان امر با موفقیت به پایان رسید.
لازم به یاد آوری است از ابتدای ایجاد پایگاه معبد آناهیتا در کنگاور این پایگاه مجدانه در سامان بخشی به این محوطه برای حفظ و نگهداری هر چه بیشتراز آن کوشیده است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.