رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ | 11 Apr 2021
خانه » اخبار » حال جنگل‌های بلوط کرمانشاه خوب می‌شود
حال جنگل‌های بلوط کرمانشاه خوب می‌شود

تاریخ انتشار : 13 فوریه 2019

ریگا کردستان – سرویس اجتماعی

 

به گزارش ریگا کوردستان به نقل از ایسنا، عبدالعلی جلیلیان ، با بیان اینکه سالانه جنگل‌های استان در دو مرحله پایش می‌شود، افزود: این پایش ها از طریق تصاویر ماهواره‌ای و کنترل‌های زمینی در قالب طرح‌های جنگل گردشی با در نظر گرفتن یک سری شاخص‌ها انجام می‌شود که این پایش ها حاکی از این هستند که رویشگاه‌های زاگرس از نظر خشکیدگی در وضعیت بهبود قرار گرفته‌اند.

جلیلیان عامل اصلی بروز خشکیدگی جنگل‌های بلوط را مسائل اقلیمی عنوان کرد و افزود: خوشبختانه در طول سه سال گذشته با وقوع بارندگی‌های خوب شاهد توقف روند خشکیدگی جنگل‌های بلوط بوده‌ایم.

رئیس اداره جنگلداری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه وقوع خشکسالی‌های پی‌درپی عامل اصلی خشکیدگی جنگل‌های بلوط بوده و زمینه را برای بروز آفات و امراض تشدید کننده خشکیدگی جنگل‌ها بوجود آورده، تأکید کرد: شرایط اقلیمی خوب و بارندگی‌ها مانع از وارد شدن جنگل‌های بلوط استان به فاز خسارت‌زایی بیشتر در اثر خشکیدگی شده است.
وی با بیان اینکه یکی از نگرانی‌های اصلی گسترش آلودگی در سطح جنگل‌های بلوط بود، افزود: با متوقف شدن روند خشکیدگی جنگل‌های بلوط این نگرانی تا حد زیادی رفع شده است.

جلیلیان با بیان اینکه قبلاً ۱۷۵ هزار هکتار از جنگل‌های استان کرمانشاه در معرض پدیده خشکیدگی جنگل‌های بلوط بودند، افزود: در حال حاضر پدیده خشکیدگی بلوط در سطح جنگل‌های استان متوقف شده و در سه سال گذشته هیچ علائمی از تشدید خشکیدگی در جنگل‌های بلوط استان مشاهده نشده و حتی شاهد بهبود وضعیت جنگل‌ها هم بوده‌ایم.

رئیس اداره جنگلداری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه یکی از اقدامات در دست اجرا برای بهبود وضعیت خشکیدگی جنگل‌های بلوط بهبود شرایط رطوبتی خاک است، افزود: در سال‌های اخیر با وقوع بارندگی‌های مناسب کار ذخیره‌سازی رطوبت در سطح استان در برنامه قرار گرفته است.

جلیلیان از اجرایی شدن عملیات ذخیره سازی رطوبت در قالب ایجاد سامانه‌های آبگیر در شهرستانهای کرمانشاه، اسلام آبادغرب، گیلانغرب و پاوه خبر داد و اضافه کرد: در سطح این شهرستان‌ها بانکت‌هایی ایجاد کردیم که آب را به داخل خاک نفوذ داده و ذخیره رطوبتی خاک را بالا می‌برند.

رئیس اداره جنگلداری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: همچنین غنی سازی جنگل‌ها و استفاده از گونه‌های جنگلی مثل بلوط، بنه و … در قالب بذرکاری در برنامه استان است.

وی گفت: در سال‌های گذشته اقدام به حذف شاخه‌های آلوده به آفت لورانتوس برای مقابله با خشکیدگی بلوط شده که این اقدام کماکان ادامه دارد.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.