رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ | 24 Jan 2020
خانه » اخبار » حال جنگل‌های بلوط کرمانشاه خوب می‌شود
حال جنگل‌های بلوط کرمانشاه خوب می‌شود

تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۷

ریگا کردستان – سرویس اجتماعی

 

به گزارش ریگا کوردستان به نقل از ایسنا، عبدالعلی جلیلیان ، با بیان اینکه سالانه جنگل‌های استان در دو مرحله پایش می‌شود، افزود: این پایش ها از طریق تصاویر ماهواره‌ای و کنترل‌های زمینی در قالب طرح‌های جنگل گردشی با در نظر گرفتن یک سری شاخص‌ها انجام می‌شود که این پایش ها حاکی از این هستند که رویشگاه‌های زاگرس از نظر خشکیدگی در وضعیت بهبود قرار گرفته‌اند.

جلیلیان عامل اصلی بروز خشکیدگی جنگل‌های بلوط را مسائل اقلیمی عنوان کرد و افزود: خوشبختانه در طول سه سال گذشته با وقوع بارندگی‌های خوب شاهد توقف روند خشکیدگی جنگل‌های بلوط بوده‌ایم.

رئیس اداره جنگلداری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه وقوع خشکسالی‌های پی‌درپی عامل اصلی خشکیدگی جنگل‌های بلوط بوده و زمینه را برای بروز آفات و امراض تشدید کننده خشکیدگی جنگل‌ها بوجود آورده، تأکید کرد: شرایط اقلیمی خوب و بارندگی‌ها مانع از وارد شدن جنگل‌های بلوط استان به فاز خسارت‌زایی بیشتر در اثر خشکیدگی شده است.
وی با بیان اینکه یکی از نگرانی‌های اصلی گسترش آلودگی در سطح جنگل‌های بلوط بود، افزود: با متوقف شدن روند خشکیدگی جنگل‌های بلوط این نگرانی تا حد زیادی رفع شده است.

جلیلیان با بیان اینکه قبلاً ۱۷۵ هزار هکتار از جنگل‌های استان کرمانشاه در معرض پدیده خشکیدگی جنگل‌های بلوط بودند، افزود: در حال حاضر پدیده خشکیدگی بلوط در سطح جنگل‌های استان متوقف شده و در سه سال گذشته هیچ علائمی از تشدید خشکیدگی در جنگل‌های بلوط استان مشاهده نشده و حتی شاهد بهبود وضعیت جنگل‌ها هم بوده‌ایم.

رئیس اداره جنگلداری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه یکی از اقدامات در دست اجرا برای بهبود وضعیت خشکیدگی جنگل‌های بلوط بهبود شرایط رطوبتی خاک است، افزود: در سال‌های اخیر با وقوع بارندگی‌های مناسب کار ذخیره‌سازی رطوبت در سطح استان در برنامه قرار گرفته است.

جلیلیان از اجرایی شدن عملیات ذخیره سازی رطوبت در قالب ایجاد سامانه‌های آبگیر در شهرستانهای کرمانشاه، اسلام آبادغرب، گیلانغرب و پاوه خبر داد و اضافه کرد: در سطح این شهرستان‌ها بانکت‌هایی ایجاد کردیم که آب را به داخل خاک نفوذ داده و ذخیره رطوبتی خاک را بالا می‌برند.

رئیس اداره جنگلداری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: همچنین غنی سازی جنگل‌ها و استفاده از گونه‌های جنگلی مثل بلوط، بنه و … در قالب بذرکاری در برنامه استان است.

وی گفت: در سال‌های گذشته اقدام به حذف شاخه‌های آلوده به آفت لورانتوس برای مقابله با خشکیدگی بلوط شده که این اقدام کماکان ادامه دارد.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.