رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ | 21 Nov 2019
خانه » اخبار » دومین همایش مشترک بین‌المللی مطالعات زبان و ادبیات کُردی و فارسی برگزار می شود
دومین همایش مشترک بین‌المللی مطالعات زبان و ادبیات کُردی و فارسی برگزار می شود

تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

ریگا کوردستان – سرویس بین الملل

به گزارش ریگا کوردستان دانشگاه کردستان با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که دومین همایش مشترک بین المللی مطالعات زبان و ادبیات کُردی و فارسی (زبانشناسی و بوطیقا) در تاریخ ۱۹ و ۲۰ خرداد سال ۱۳۹۸ خردادی برابر با ۹ و ۱۰ ماه ژوئن(حزیران) ۲۰۱۹ میلادی در این دانشگاه و در دو بخش زبانشناسی و ادبیات، برگزار می شود.

طبق خبر، این همایش با همکاری دانشگاه کردستان و دانشگاه های صلاح الدین و راپرین اقلیم کردستان، در محورهای مطالعات گویش شناختی، رویکردهای نوین دستور نویسی برای زبان کُردی، خوانش انتقادی مطالعات آواشناختی (صرفی و نمودی)، بررسی انتقادی رسم الخط کُردی، زبان شناسی نظری و مطالعات زبان شناسی اجتماعی؛ در بخش زبان شناسی، برگزار خواهد شد.

همچنین بخش ادبیات همایش، محورهای مختلفی چون، مطالعات فولکلور کُردی، خوانش انتقادی پژوهش های بلاغی در ادب کُردی، تاثیر و تاثر ادبی میان ادب کُردی و ادب فارسی، بررسی انتقادی آثار برجسته ادبیات کُردی بر مبنای مکاتب و نظریه های نقد ادبی، بررسی انتقادی آثار برگردانده شده به کُردی و بالعکس و سبک شناسی و مکاتب ادبی کُردی را شامل می شود.

بنا بر اطلاعیه مربوط به این همایش، مهلت ارسال چکیده آثار  تا ۲۵ بهمن ۹۷/ ۱۴ فوریه ۲۰۱۹ بوده و نتیجه داوری چکیده آثار نیز در ۲۵ اسفند برابر با ۱۶ مارس اعلام می شود.

همچنین  در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ برابر با ۱۹ آوریل ۲۰۱۹ به عنوان آخرین مهلت برای ارسال متن مقالات تعیین شده و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت نیز نتیجه داوری مقالات ارسال شده به همایش اعلام می شود.

شایان ذکر است که مقالات برگزیده در  ویژه نامه پژوهشنامه ادبیات کُردی، پژوهشکده کردستان شناسی چاپ خواهند شد.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.