کردها نا امید از آمریکا دست به دامان اروپا

  • توسط
  • ۱۳۹۷-۱۱-۲۹
  • ۰

ریگا کوردستان – سرویس بین الملل

به گزارش ریگا کوردستان،  دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در روز ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ با اعلام تصمیم یکجانبه خود مبنی بر خروج ۲۰۰۰ نیروی نظامی این کشور از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، بسیاری از کردها و نیز مقامات ارشد آمریکا را شوکه کرد. چند مقام ارشد آمریکایی از جمله وزیر دفاع وقت و نماینده این کشور در ائتلاف مبارزه با داعش در اعتراض به تصمیم ترامپ استعفا کردند.

وضعیت کردهای سوریه چندان جالب نیست زیرا در صورت خروج آمریکا از سوریه، ترکیه خود را آماده انجام عملیات گسترده نظامی کرده است تا مناطق شمال شرق سوریه را مانند منطقه کردنشین عفرین تصرف کند. از سوی دیگر، دولت مرکزی سوریه به پیشنهاد کردها برای مذاکره پاسخ نداده و ریس جمهور این کشور روز گذشته نسبت به بازپس گیری همه مناطق این کشور از جمله ۲۵ درصد خاک سوریه که تحت کنترل کردها است، تاکید کرده است.

آلدار خلیل، از مقامات ارشد کرد سوریه و یکی از طراحان اصلی منطقه خودمختار کردی در شمال سوریه که از ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه ناامید شده است دست یاری به سمت اروپا دراز کرده است.

وی امروز به خبرگزاری فرانسه گفت: قدرت های اروپایی نسبت به کردها مسئولیت اخلاقی و سیاسی بر گردن دارند. آلدار خلیل هشدار داد اگر اروپا و آمریکا به داد کردها نرسند از دولت سوریه خواهد خواست از کردها حمایت کند.

این مقام کرد سوریه ضمن در خواست از فرانسه برای تلاش در سازمان ملل در جهت ایجاد منطقه امن در نزدیکی مرزهای سوریه با ترکیه گفت: اگر اروپا به تعهدات خود عمل نکند به معنی تنها گذاشتن کردها خواهد بود.

آلدار خلیل افزود: فرانسه می تواند پیشنهادی را در جهت محافظت از کردها به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند. این مقام کرد خواسته است نیروهای بین المللی میان منطقه تحت کنترل کردهای سوریه و مرزهای ترکیه استقرار یابند و با ایجاد منطقه پرواز ممنوع از کردها در برابر تهاجم هوایی ترکیه محافظت کنند.

وی هشدار داد اگر اروپا و آمریکا وارد عمل نشوند کردها مجبور خواهند بود با دمشق «معامله» کنند و با اعزام نیروهای سوریه به مرزهای شمال این کشور موافقت کنند.

این در حالی است که یکی از فرماندهان ارشد آمریکا روز گذشته تهدید کرد اگر کردها بخواهند با دولت سوریه وارد معامله شوند و یا حتی با روسیه توافق کنند حمایت آمریکا را از دست خواهند داد.

آلدار خلیل تاکید کرد که کردها نسبت به حفظ خودمختاری موجود در شمال سوریه و نیز حفظ نیروهای کردی تحت امر ارتش سوریه اصرار دارند و در مقابل حاضرند بخشی از نفت تولید شده در مناطق تحت کنترل کردها را به دولت واگذار کنند.

این مقام ارشد کرد همچنین تاکید کرد که کردها با برافراشته شدن پرچم سوریه در مناطق تحت کنترل خود مشکلی نخواهند داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار