رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ | 18 Nov 2019
خانه » اخبار » اختلاف احزاب کورد بر سر کرکوک بالا گرفت
اختلاف احزاب کورد بر سر کرکوک بالا گرفت

تاریخ انتشار : ۴ اسفند ۱۳۹۷

ریگا کوردستان – سرویس بین الملل

 

به گزارش ریگا کوردستان ، روند ملا محمود معاون مرکز اتحادیه میهنی کردستان عراق در کرکوک با اشاره به عدم توافق دو حزب عمده کرد عراقی به رسانه ها گفت: موضوع کرکوک سبب شده است که نتوانیم با حزب دموکرات کردستان عراق به توافق برسیم, ما دو دیدگاه متفاوت در خصوص کرکوک داریم.
دیاری حسین عضو کمیته رهبری حزب دموکرات کردستان عراق در پاسخ به این سخنان اظهار داشت: وقتی استاندار کرکوک نیز کرد بود ما مشکلاتی را داشتیم, اگر وضعیت کرکوک به حالت سابق برنگردد تعیین استاندار کرد برای این استان نیز تغییری در وضعیت ایجاد نمی کند از این رو حل موضوع کرکوک بازگشت این استان به حالت گذشته خود است.
اشاره وی به کنترل سیاسی و امنیتی استان کرکوک از سوی احزاب کرد و نیروهای پیشمرگه کرد است که سال گذشته در پی برگزاری همه پرسی جدایی طلبانه، دولت مرکزی کنترل استان را خود بدست گرفت و پیشمرگه ها بدون مقاومت عقب نشستند.
برخی احزاب کرد عراقی از جمله حزب دموکرات، کرکوک را بخشی از اقلیم کردستان عراق می دانند و می گویند اکنون در اشغال بغداد است اما دولت مرکزی و نیز اقوام عرب، ترکمن و مسیحیان این امر را رد می کنند و بر این باورند که ضعف دولت مرکزی در سالهای قبل سبب تسلط اقلیم بر این منطقه و چنین ادعایی شده است.
این در حالی است که علیرغم تلاشها برای آغاز دور جدیدی از مذاکرات بین دو حزب کوسرت رسول علی نایب رئیس اول دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان عراق بعد از نشست پارلمان اقلیم کردستان عراق اعلام کرد حزب دموکرات کردستان عراق بعد از انتخاب برهم صالح به عنوان ریٔس جمهور عراق درصدد انتقام از ماست.
در پی این نشست و بالاگرفتن انتقادهای اتحادیه میهنی از حزب دموکرات کردستان عراق این حزب تمام تلاش خود را برای آغاز مذاکرات با اتحادیه میهنی کردستان عراق بزودی گفتگوها از سرگرفته خواهد شد.
علیرغم ازسرگیری مجدد مذاکرات برای تشکیل دولت اقلیم کردستان عراق در زمانی اندک اما رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق تاکید دارند تا زمانی که موضوع کرکوک حل و فصل نشود با حزب دموکرات کردستان عراق توافق نخواهند کرد.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
پربازدید‌ها
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.