• صفحه خانگی
  • >
  • حقوق بشر
  • >
  • بیانیه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرمانشاه در محکومیت حملات تروریستی به مساجد نیوزیلند

بیانیه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرمانشاه در محکومیت حملات تروریستی به مساجد نیوزیلند

  • توسط
  • ۱۳۹۷-۱۲-۲۷
  • ۰

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر

به گزارش ریگا کوردستان ابراهیمیان مسئول کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری کرمانشاه اعلام کرد که این کمیسیون در پی حمله ددمنشانه مدعیان حقوق بشر در نیوزلند بیانیه‌ای منتشر کرده است که متن بیانیه به شرح ذیل است:

حق حیات والاترین حق بشری است که در اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر اسناد حقوق بشری نیز مورد شناسایی و تأکید قرار گرفته و نقض آن فجیعترین جنایت است بخصوص هنگامی که به شکل ترور پدید آید. به علاوه حق آزادی عقیده و عبادت نیز در زمره حقوق والای انسانی تعریف شده که به جایگاه قواعد آمره تعالی یافته اند. بنابراین اماکن مذهبی نیز باید مورد حمایت قرار گرفته تا انسان بدون ترس بتواند آنگونه خود خواهد مراسم مذهبی را انجام دهد.

نقض حق حیات و دیگر حقوق بنیادین بشری به هر شکل آن محکوم است به ویژه اگر چنین جنایتی در محل عبادت و با توجه به باور دینی قربانیان صورت گیرد. به علاوه سیر تکامل تاریخ بشر اثبات می کند که تنفر مبتنی بر عقیده همچون نژادپرستی و تنفر نژادی هرگز آثار مفیدی برای بشریت به بار نیاورده بل یکپارچگی بشر را گسیخته است. وقوع چنین حوادث دردناکی پس از گذشت دهه ها از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر نشان از وجود نقائص و کاستی ها در امر آموزش و نهادینه نشدن مبانی و اصول حقوق بشر به طور عام است و اثبات کننده ی این امر است که معیارهای مذکور در اعلامیه جهانی حقوق بشر تأمین کننده ی آسایش و آرامش و موجد زمینه ای برای خوشبختی بشر است. لذا کمیسیون مراتب همدردی خود را با بازماندگان اعلام و ضمن ابراز تأسف عمیق خود از وقوع چنین جنایتی، جهان را به مقابله با ترور در تمام اشکال آن به ویژه ترور به خاطر عقیده دینی و تلاش برای رواداری مذهبی فرا می خواند و از نهادهای بین المللی و تمام کشورها می خواهد با تمام قدرت در پیشگیری از چنین جنایاتی و مجازات متناسب جنایتکاران اقدام کنند و به ویژه با گسترش آموزشهای حقوق بشری و ممانعت از آموزشهای منجر به فجایع و نقضهای حقوق بشر همچون تنفر نژادی، مذهبی و نظایر آن برای پرورش انسان و ایجاد جامعه حقوق بشری بکوشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار