رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ | 20 Jan 2020
خانه » اخبار » بنای چهارطاقی حسن زوردار آتشکده بوده است
بنای چهارطاقی حسن زوردار آتشکده بوده است

تاریخ انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۸

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

به گزارش ریگا کوردستان به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری پیمان منصوری سرپرست هیات باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: بنای چهار طاقی حسن زوردار در مرکز محوطه‌حسن زورداردرحاشیه ‌شمالی شهر گیلان‌غرب واقع شده است.

او با بیان اینکه این محوطه در دی و بهمن سال ۱۳۹۷ طی ۲۵ روزِ کاری تعیین عرصه و حریم شد ،هدف از کاوش آن رامشخص کردن پلان بنا، کارکرد ،تعیین قدمت و در پایان مرمت آن اعلام کرد.

این باستان شناس تصریح کرد: در طی یک فصل کاوش باستان ‌شناسی حدود ۲۴۰ متر مربع از کُل مجموع این بنا از زیرِ خاک بیرون کشیده شد.

به گفته منصوری، در مجموع این بنا حدود ۲ متر آوار دارد و ارتفاع بخش‌هایی از دیوارهای آن دست‌کم ۴ متر بِه جا مانده است.

او خاطرنشان ساخت :آنچه درپایان یک فصل کاوش این بنا دریافت شد آتشکده بودن آن است.

سرپرست هیات باستان شناسی گفت:این آتشکده دارای یک چهارطاق مرکزی و فضای مستطیلی در اطراف است که احتمالاً راهروی طواف است.

منصوری با بیان اینکه فضای مرکزی شامل یک چهارطاقی است که درمرکز آن یک فضای دایره دیده می‌شود تصریح کرد: شواهد نشان می‌دهد این فضای دایره دارای گُنبد بوده و یک بخش الحاقی و جدیدتر از بنای اصلی چهارطاقی است.

وی با اشاره به این نکته که این بنا در دوره‌ های اسلامی دوباره مورد استفاده قرار گرفته اظهار داشت:در بخش غربی تا جنوب‌غربی (خارج از راهروی طواف)یک کارگاه ذوب آهن وجود داردکه درآن حدود ۱۵ کوره‌ و سرباره‌های آهن یافت شد.

این باستان شناس تصریح کرد:به‌نظر می‌رسد این کارگاه متعلق به دوران اسلامی و قرن‌های ۷ تا ۸ هجری باشد. او گفت:در بخش جنوب‌شرقی بنا (خارج از راهروی طواف) دو تدفین کشف شد که اولی متعلق به یک بزرگسال و دومی متعلق به یک کودک وجهت جغرافیائی این تدفین‌ها شمال‌غربی_جنوب‌شرقی است.

او یادآور شد: این تدفین‌ها فاقد اشیاء و متعلق به دوره‌اسلامی هستند.

منصوری افزود: احتمالاً حاشیه‌ این بنا  بعد ازاسلام به عنوان گورستان نیز مورداستفاده بوده است.

وی اظهار داشت: باتوجه به حجم آوار سنگین این بنا (حدود ۲ متر)، برای دستیابی به اطلاعات جامع‌تر یک فصل دیگر عملیات کاوش لازم است تا بخش‌های شمال‌شرقی تا شرقی آن پاک ‌سازی شود.

سرپرست هیات باستان شناسی با بیان اینکه پروژه کاوش بنای چهارطاقی خالوخالو (حسن زوردار)گیلان‌غرب کرمانشاه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت افزود:انتظار می‌رود میراث فرهنگی استان کرمانشاه بودجه‌لازم برای فصل دوم کاوش این بنای ارزشمند را اختصاص دهد تا مابقی عملیات کاوش بلافاصله ادامه یابد.

او در پایان با بیان اینکه قدیمی‌ترین اشاره به این بنا در سال ۱۹۷۷ میلادی توسط باستان‌شناس بلژیکی لوئیس واندنبرگ صورت گرفته تصریح کرد:او درطی بازدیدی که از منطقه‌گیلان‌غرب داشته از بنای حسن زوردار تصویری ثبت کرده که در آن بخش گنبددار مرکز چهارطاقی سالم بوده و از این نظر این عکس حائزاهمیت است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.