رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | 16 Apr 2021
خانه » اخبار » نئاندرتال‌ها، نزدیک ترین خویشاوند منقرض شده‌ی انسانهاست
نئاندرتال‌ها، نزدیک ترین خویشاوند منقرض شده‌ی انسانهاست

تاریخ انتشار : 11 می 2019

یافته های عجیب درباره نئاندرتال‌ها؛

ریگا کوردستان – سرویس علمی – فرهنگی

نئاندرتال ها نزدیک ترین خویشاوند منقرض شده‌ی ما انسان ها هستند، بحث هایی وجود دارند که آیا آنها گونه‌ی متمایزی از نوع انسان (انسان های نئاندرتال) هستند یا یک زیرگونه از نوع انسان های هوموساپینس (یا انسان هوشمند) می‌باشند.

به گزارش خبرگزاری ریگا کوردستان؛  نئاندرتال ها نزدیک ترین خویشاوند منقرض شده ی ما انسان ها هستند. بحث هایی وجود دارند که آیا آنها گونه‌ی متمایزی از نوع انسان (انسان های نئاندرتال) هستند یا یک زیرگونه از نوع انسان های  هوموساپینس (یا انسان هوشمند) می‌باشند.

شکل و شمایل نئاندرتال ها شبیه ما انسان ها بوده است، اگرچه آنها کوتاه تر و چاقتر بودند، استخوان های گونه شان زاویه دار بوده، لبه های ابرو هایشان برجسته تر و بینی هایشان پهن تر بوده است. اگرچه گاهی تصور می گردد که آنها لال و فاقد قدرت تعقل بوده اند، ولی دانشمندان کشف کرده اند که نئاندرتال ها از ابزارهایی استفاده می کرده اند، مرده های خود را به خاک می سپردند، می توانستند آتش را کنترل کنند و رفتارهای هوشمندانه ی دیگری داشته اند

نئاندرتال ها در طول عصر یخبندان، زندگی می کردند. آنها اغلب برای محافظت خود از یخبندان، برف، و دیگر شرایط نامطبوع آب و هوایی در غارهای آهکی بیشمار اوراسیا، پناه می گرفتند. بیشتر فسیل های آنها در غارها کشف شده است، که منجر به این تصور عمومی شده که به آنها عنوان «انسان های غارنشین» را داده ند.

بیش از صد هزار سال پیش، گروهی از نئاندرتال‌ها در غارهای بزرگی در صخره جبل‌الطارق سکنی گزیدند. در آن زمان، گونه‌های زیادی در نقاطی از اروپا و آسیا پراکنده شده بودند اما وقتی چندین هزار سال سپری شد، جمعیت کاهش یافت و جبل‌الطارقی‌ها از جمله آخرین‌ها و البته منزوی‌ترین نجات‌یافتگان آن دوران بودند.

به گفته کلایو فینلایسون از دانشگاه تورنتو، نشانه‌های زیادی در مورد ارتباط مستقیم نئاندرتال‌ها با انسان‌های مدرن وجود ندارد، چه رسد به رقابت یا جنگ. او معتقد است که علت زوال نئاندرتال‌ها و ظهور قدرمند ما انسان‌ها، تغییرات آب و هوایی بوده است.

ژن نئاندرتال ها عامل اسکیزوفرنی و سل پوستی

محققان آمریکایی کشف کرده اند ژنوم نئاندرتال ها هنوز هم در بدن انسان های امروزی وجود دارد و بیماری هایی مانند سل پوستی و اسکیزوفرنی به آن مربوط  منجر می شوند. نئاندرتال ها غارنشینانی درشت هیکل با پیشانی های عریض  بودند که۴۰ هزار سال قبل در زمین زندگی می کرده اند.  این در حالی است که مطالعه گروهی از  محققان دانشگاه واشنگتن نشان داده ژن های نئاندرتال ها هنوز هم در بدن انسان ها وجود دارد و در مواردی مانند قد انسان و احتمالا ابتلا به بیماری های شیرزوفرنی و سل پوستی(لوپوس) تاثیرگذاراست.

نئاندرتال‌ها آدم‌خوار بوده‌اند

 ‌دانشمندان پس از بررسی باقیمانده غذای چند انسان نئاندرتال ثابت کردند آنها ۴۰ هزار سال پیش آدمخوار نیز بوده‌اند.

اکتشافات جدید در غار گویه منجر به شناسایی استخوان‌های چند کودک، نوجوان و بزرگسال شد؛ استخوان‌هایی که باقیمانده غذای نئاندرتال‌ها بود. گفتنی است این انسان‌های اولیه ۴۰هزار سال پیش در کنار مصرف انواع گیاهان و میوه‌ها به شکار انواع حیوانات مانند گاو‌ها و اسب‌های وحشی نیز می‌پرداختند.

چه اتفاقی می افتاد اگر نئاندرتال ها هنوز زنده بودند؟

تجزیه تحلیلی از دی ان ای ۳۷۹ اروپایی ۲۸۶ آسیایی ژنوم هایی را آشکار کرد که مشخصه انسان های مدرن نیست.دانشمندان این دی ان ای ها را با دی ان ای های گرفته شده از فسیل نئاندرتال ها مقایسه کردند و تطابق نزدیکی در آنها پیدا کردند. آنها همچنین در نظر گرفتند که زمانی که دی ان ای های نئاندرتال ها وارد اصل و نسب هوموساپین ها یا همان انسان های خردمند شده است حدود ۵۰۰٫۰۰۰ سال پیش است. در این زمان ها بود که انسان های خردمند و نئاندرتال ها معتقد به داشتن جفت بودند.

بعنوان یک نتیجه از این مطالعه ، محققان گمان می برند برخی از انسان ها می توانند تا ۴۰% از ژنوم نئاندرتال ها را حمل کنند، با این حال آنها تنها قادر به شناسایی ۲۰% از این مقدار بوده اند.

یک مطالعه جداگانه نشان می دهد این ژن های نئاندرتال ها برخی برای انسان مفید و برخی مضر بوده اند. برای مثال پوست و مو که آنها را در برابر آب و هوای سرد محافظت می کند ، برخی دیگری ممکن است عامل بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲ ، بیماری کرون ، لوپوس و … شوند.

🔺دانشمندان اطلاعات ژنتیکی به اندازه کافی دارند تا از لحاظ نظری یک اندام و یا حتی یک فرد از نئاندرتال ها را ایجاد کنند. دانشمندان تقریبا یک رشته کامل دی ان ای از یک زن نئاندرتال که در چیزی حدود ۳۰٫۰۰۰ سال پیش در کرواسی کنونی در گذشته است را بهبود داده اند.

«چه بلایی سر نئاندرتال ها آمده است؟»

حدود ۴۰۰ هزار سال پیش در سراسر اروپا و غرب آسیا شروع به حرکت  کردند. آنها بطور گسترده برای صدها هزار سال پرسه زدند. سپس حدود ۴۵ هزار سال پیش اتفاقی افتاد. و آن زمانی بود که یک گونه جدید و مهاجم به روی صحنه آمد، هومو ساپینس ها اجداد مستقیم ما! موج هایی از آنها آمدند و گسترش یافتند. قطعه بعدی برای علم مدرن یک راز بوده است. ۵۰۰۰ سال بعد نئاندرتال ها ناپدید شده بودند و هیچکس نمی دانست چرا. اما کشف جدید مارا یک گام به جواب این سوال نزدیک تر می کند.

نظریه های گوناگونی سر این انقراض وجود دارد. برخی می گویند که اجداد ما آنها را کشته اند برخی دیگر معتقدند که این دو پیوند جنسی میان گونه ای داشته اند. در واقع مقدار کمی از دی ان ای نئاندرتال ها در ژنوم انسان پیدا شده است و این دی ان ای ها در هرکسی که خارج از آفریقا، مکانی که هرگز پای نئاندرتال ها به آنجا باز نشده است وجود دارند. نظریه دیگر این است که که یک اتحاد بین گرگ ها و انسان ها به انسان ها یک مزیت رقابتی نسبت به عموزاده های انسان سان یا هومونین خود داده است.

تابحال یکی از نظریه های پیشرو این بوده است که تغییرات آب و هوایی و رقابت چیزی بوده است که آنها را از بین برده است.

 نئاندرتال ها متخصص شکار های بزرگ در حیوانات عصر یخبندان بودند. هنگامی که آخرین عصر یخبندان تمام شد این حیوانات و نئاندرتال ها نیز با آن رفتند. هوموساپینس ها در زمان کمبود غذا مسیرهای طولانی را سپری کردند و حال یک نظریه جدید می گوید که آنها بیماری های دوران گرمسیری را با خود به بیرون از آفریقا حمل کردند که باعث آلوده کردن نئاندرتال ها و بالا بردن سرعت نابودی آنها شده است.

برای این کشف محققان از روش های جدید استخراج دی ان ای از فسیل ها استفاده کردند. داده های ژنتیکی نشان می دهد که نئاندرتال ها برای ده ها هزار تا میلیون ها سال در حال تکامل با انسان ها و اجداد ما بوده اند.

بقایای انسان نئاندرتال در ایران

بقایای انسان نئاندرتال در ایران، نخستین بار در پاییز سال ۱۳۲۸، توسط یک دیرینه شناس آمریکایی به نام کارلتون کوون، در غارهای بیستون کشف شد، اما تلاش های اخیر پژوهشگران برای دست یابی به نحوه زندگی انسان های اولیه به یافته های تازه ای از این جانداران در ایران انجامیده است.

 آخرین آنها تا سی هزار سال قبل در غارهای آهکی زاگرس سکونت داشتند، این دوره در فاصله بین ۲۵۰ تا ۲۰۰ هزار سال پیش، شروع و در حدود ۴۰ هزار سال پیش به پایان می‌رسد. جدید‌ترین آثار نئاندرتال‌ها در ایران بر اساس نتایج چند آزمایش سال‌یابی، در غرب زاگرس و همچنین در شهرستان مبارکه اصفهان، یافت شده ‌است. بیشترین مکان‌های کاوش شده در استان کرمانشاه و لرستان قرار دارند.

 در سایر نقاط ایران از جمله آذربایجان، قزوین، زنجان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، فارس، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان و گلستان نیز مکان‌های زیادی شناسایی شده‌اند که سکونتگاه نئاندرتال ها بوده اند.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.