تمدید مجوز عراق برای خرید انرژی از ایران

  • توسط
  • ۱۳۹۸-۰۲-۲۱
  • ۰
ایران و عراق در حوزه انرژی مبادلات بسیاری را داشته اند و حتی با وجود اعمال تحریم های جدید علیه کشورمان این مبادلات ادامه دار خواهد بود و مجوز عراق برای خرید انرژی از ایران تمدید می شود چرا که این کشور به ۱۴ تا ۱۵ هزار مگاوات برق نیاز دارد.

ریگا کوردستان – سرویس اقتصادی

به گزارش خبرگزاری ریگا کوردستان، ایران و عراق توسعه مبادلات تجاری با وجود محدودیت ها و تحریم ها را در برنامه کاری خود قرار داده اند. دیدارهای مقامات دو کشور در حوزه های سیاسی و اقتصادی موید این امر است که تهران و بغداد عزم راسخی برای افزایش حجم مناسبات تجاری با یکدیگر دارند. صادرات ایران به عراق در بخش های مختلف کالاهای غیر نفتی و انرژی است. سال ۹۶ در بخش کالا حجم صادرات ما به این کشور ۶٫۴ میلیارد دلار بوده که در سال گذشته با ۳۵ درصد رشد به ۸٫۱ میلیارد دلار رسید. میزان صادرات ایران در ۹ ماه سال گذشته بیش از ۴۰ درصد افزایش داشت و افزایش ۳۵ درصدی صادرات تا پایان سال جاری را شاهد بودیم از جمله بخش هایی که عراق تمایل و آمادگی خود را برای همکاری با ایران اعلام کرده و حتی با وجود تحریم های آمریکا بر انجام این همکاری ها مصر است حوزه انرژی است.

بنابراین گزارش در سال گذشته در بخش انرژی یک هزار و ۲۰۰ مگاوات برق از سه نقطه شلمچه، فکه و کرمانشاه به عراق صادر شد و همچنین در ارتباط با صادرات برق از استان کردستان به اقلیم کردستان عراق نیز مذاکراتی انجام شد. در این سال از ۲ خط به ظرفیت سالانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر می شود. میزان صادرات انرژی ایران به این کشور در سال گذشته به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده بود.

این گزارش می افزاید: تعاملات ایران و عراق حتی با اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه کشورمان در سال جاری ادامه دارد تا جایی که بنا به گفته دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق آمریکا در نهایت معافیت‌های خرید انرژی از ایران را برای عراق عملی خواهد کرد یا از آن چشم پوشی می‌کند زیرا این کشور نیاز به ۱۴ تا ۱۵ هزار مگاوات برق دارد.

«سیدحمید حسینی» این مطلب را به ایبنا گفته و ادامه داده است: «عراق سالانه ۱۴ تا ۱۵ هزار مگاوات برق تولید می کند، اما به ۱۴ تا ۱۵ هزار مگاوات دیگر برق برای تامین نیازهای خود به ویژه در فصل گرما و مناطق جنوبی این کشور نیاز دارد. دولت عراق برای تامین برق خود از ایران گاز و برق وارد می کند زیرا در صورت بروز خاموشی، نارضایتی در بین مردم رخ خواهد داد.»

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق خاطرنشان کرد: «دولت آمریکا در نهایت با دریافت برخی امتیازات یا با چشم پوشی، معافیت های تحریمی خرید انرژی از ایران را برای عراق لغو خواهد کرد

یادآور می شود: عراق در مجموع با بیش از ۱۱ میلیارد دلار حجم صادرات رتبه اول مقصد کالاهای صادراتی کشور را به خود اختصاص داده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار