رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ | 20 Jan 2020
خانه » اخبار » مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است
مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

تاریخ انتشار : ۲ خرداد ۱۳۹۸

فردین کمانگر
رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور

ریگا کوردستان – سرویس حقوقی

ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد.
افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از سال ۹۷ شروع شده و تاکنون این روند ادامه داشته است در روزهای آغازین سال ۹۸ هم شاهد افزایش چند برابری قیمت کاغذ و زینک نسبن به سال گذشته بودیم و در کنار گرانی و افزایش هزینه‌های چاپ، شاهد تعطیلی تعدادی از مطبوعات به ویژه مطبوعات محلی و در نتیجه تعدیل نیروی انسانی شاغل در این حوزه هستیم هر چند که در چند دهه گذشته فعالان رسانه‌ای از امنیت شغلی و کاری برخوردار نبوده‌اند و بارها با عنوان‌های مختلف مورد ماخذه قرار گرفته‌اند و حتی در برخورد با رسانه‌های آنان هم هیچ نوع کوتاهی وجود نداشته و گاها دفاتر نشریات هم بسته شده است و در کل باید بگیم کوتاهتر از دیوار ما دیواری نیست.
گرانی و‌ بحران کاغذ آسیب‌ جدی، به حوزه مطبوعات کشور وارد کرده است کاهش تعدد صفحات و تیراژ نشریات نیز که از چند ماه پیش شروع شده نشانگر تاثیر گذاری مشکلات اقتصادی بر آن است هر چند که برخی در این مورد معتقدند که سوشیال میدیا توانسته خلاء، مطبوعات و نشریات چاپی را پر کند اما هنوز جمعی کثیری از مخاطبان علاقه‌مند به خواندن مطبوعات هستند و این می‌تواند به تهدیدی برای حوزه اطلاع رسانی و ارتباطات باشد.
آنچه که امروز مطبوعات ما از آن رنج می‌برند نبود رسانه‌های مستقل از نظر مالی و اقتصادی در کشور است مطبوعات ما در چهل سال گذشته تاکنون وابسته به دولت و حاکمیت بوده‌اند و این مهم سبب شده که نتوانند در مقابل مشکلات اقتصادی دوام بیاورند و امروز تعداد اندکی هم که بصورت مستقل دارند فعالیت می‌کنند توان رقابت را ندارند تحریم‌های آمریکا و هم‌پیمانان او بر ضد کشور از یک سو و رشد قارچ گونه دلالان و مفسدان اقتصادی از سوی دیگر سبب شده که آسیب بیشتری در حوزه اقتصادی را متحمل شویم.
کارگروهای متعددی برای رهایی از وضع موجود تشکیل شده است تا بتوانند کاغذ مورد نیاز مطبوعات و سایر حوزه ها را تامین کنند اما هنوز اقدامی عاجل انجام نشده است و بر اساس شنیده‌ها مشکل مدیریتی، نبود ارز مورد نیاز برای خرید کاغذ و وجود سلطان‌‌های متعدد در عرصه سبب شده اقدامات دولت به نتیجه نرسد. لذا امروز ضروری است که دولت برای رهایی از وضع موجود ساز و کارهای جدیدی را ارائه دهد و شفاف سازی را در اولویت کاری قرار دهد تا مطبوعات بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.