رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ | 20 Jan 2020
خانه » اخبار » وزیر خارجه ترکیه:مشکل پژاک است
وزیر خارجه ترکیه:مشکل پژاک است
Mevlüt-Çavuşoğlu

تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۸

وزیر خارجه ترکیه طی سخنانی در جمع هواداران حزب عدالت و توسعه در شهر آگری مدعی شد که دولت ترکیه با شهروندان کُرد هیچ مشکلی ندارد و مشکل این کشور با احزاب کُرد است.

سه روز  پس از اظهارات رئیس جمهور ترکیه در رابطه با انکار وجود جغرافیایی به نام “کُردستان” در ترکیه، مولود چاوش اوغلو ، در جریان کمپین انتخاباتی حزب عدالت و توسعه در شهر آگری “صحبت کردن آزادانه شهروندان کُرد به زبان کُردی” را دستاورد رجب طیب اردوغان قلمداد کرده است.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه با “تروریست” خواندن احزابی چون پژاک افزوده که آنکارا “هیچ مشکلی با خواهران و برادران کُرد” در عراق و ایران ندارد.

به گفته چاوش اغلو مشکل در سوریه حضور یگان های مدافع خلق، در ایران حزب حیات آزاد کُردستان و در ترکیه و عراق نیز حزب کارگران کُردستان و حامیان آنها هستند.

اظهارات وزیر خارجه ترکیه در حالی است که رهبر حزب عدالت و توسعه در طی دو هفته گذشته با تشدید حملات خود به حزب دموکراتیک خلق ها وجود جغرافیایی به نام کُردستان در ترکیه را انکار کرده بود.

اردوغان هم در جمع هواداران آک پارتی در شهر آرتوین در واکنش به کمپین انتخاباتی ه.د.پ در کُردستان اظهار داشته بود “مگر در کشور ما چیزی به نام کُردستان وجود دارد؟ چنین چیزی در شمال عراق است. اگر می خواهید، گم شوید و به آنجا بروید. اجازه نخواهیم داد خاک این کشور را تجزیه کنید.”

اظهارات اردوغان در واکنش به سخنرانی سزایی تملی رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها بود که در جمع هواداران این حزب بود بر پیروزی ه.د.پ در انتخابات شهرداری ها در کُردستان تاکید کرده بود.

پیشتر نیز دادستان ترکیه در اقدامی هماهنگ با حملات رهبران حزب عدالت و توسعه و حزب افراطی حرکت ملی با ارائه کیفرخواستی خواستار ممنوعیت فعالیت چهار حزب به دلیل وجود کلمه “کُردستان” در عنوان آنها شده بود.

مهمت آکارجا دادستان کل ترکیه هریک از احزاب “کردستان ترکیه، حزب سوسیالیسم کردستان، حزب آزادی کردستان و حزب کمونیست کردستان” را به دلیل استفاده از واژه کُردستان متهم به نقض قانون اساسی ترکیه کرده بود.

اواخر سال گذشته میلادی و در جریان دیدار حسن روحانی و اردوغان، تهران و آنکارا با انتشار بیانیه مشترکی بر عزم دو کشور برای “استفاده حداکثر” از روابط دو جانبه برای مقابله حزب کارگران کُردستان و حزب حیات آزاد کُردستان تاکید کرده بودند.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.