وزیر خارجه ترکیه:مشکل پژاک است

  • توسط
  • ۱۳۹۸-۰۳-۲۳
  • ۰
Mevlüt-Çavuşoğlu

وزیر خارجه ترکیه طی سخنانی در جمع هواداران حزب عدالت و توسعه در شهر آگری مدعی شد که دولت ترکیه با شهروندان کُرد هیچ مشکلی ندارد و مشکل این کشور با احزاب کُرد است.

سه روز  پس از اظهارات رئیس جمهور ترکیه در رابطه با انکار وجود جغرافیایی به نام “کُردستان” در ترکیه، مولود چاوش اوغلو ، در جریان کمپین انتخاباتی حزب عدالت و توسعه در شهر آگری “صحبت کردن آزادانه شهروندان کُرد به زبان کُردی” را دستاورد رجب طیب اردوغان قلمداد کرده است.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه با “تروریست” خواندن احزابی چون پژاک افزوده که آنکارا “هیچ مشکلی با خواهران و برادران کُرد” در عراق و ایران ندارد.

به گفته چاوش اغلو مشکل در سوریه حضور یگان های مدافع خلق، در ایران حزب حیات آزاد کُردستان و در ترکیه و عراق نیز حزب کارگران کُردستان و حامیان آنها هستند.

اظهارات وزیر خارجه ترکیه در حالی است که رهبر حزب عدالت و توسعه در طی دو هفته گذشته با تشدید حملات خود به حزب دموکراتیک خلق ها وجود جغرافیایی به نام کُردستان در ترکیه را انکار کرده بود.

اردوغان هم در جمع هواداران آک پارتی در شهر آرتوین در واکنش به کمپین انتخاباتی ه.د.پ در کُردستان اظهار داشته بود “مگر در کشور ما چیزی به نام کُردستان وجود دارد؟ چنین چیزی در شمال عراق است. اگر می خواهید، گم شوید و به آنجا بروید. اجازه نخواهیم داد خاک این کشور را تجزیه کنید.”

اظهارات اردوغان در واکنش به سخنرانی سزایی تملی رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها بود که در جمع هواداران این حزب بود بر پیروزی ه.د.پ در انتخابات شهرداری ها در کُردستان تاکید کرده بود.

پیشتر نیز دادستان ترکیه در اقدامی هماهنگ با حملات رهبران حزب عدالت و توسعه و حزب افراطی حرکت ملی با ارائه کیفرخواستی خواستار ممنوعیت فعالیت چهار حزب به دلیل وجود کلمه “کُردستان” در عنوان آنها شده بود.

مهمت آکارجا دادستان کل ترکیه هریک از احزاب “کردستان ترکیه، حزب سوسیالیسم کردستان، حزب آزادی کردستان و حزب کمونیست کردستان” را به دلیل استفاده از واژه کُردستان متهم به نقض قانون اساسی ترکیه کرده بود.

اواخر سال گذشته میلادی و در جریان دیدار حسن روحانی و اردوغان، تهران و آنکارا با انتشار بیانیه مشترکی بر عزم دو کشور برای “استفاده حداکثر” از روابط دو جانبه برای مقابله حزب کارگران کُردستان و حزب حیات آزاد کُردستان تاکید کرده بودند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار