خط و نشانهای طرفین درگیر در چشمه صلح به کجا ختم می شود ؟

  • توسط
  • ۱۴۰۱-۰۶-۰۷
  • ۰

ریگا کوردستان 

نزدیک به دو ماه از نشست آستانه در تهران گذشته است و در این دو ماه گذشته کمتر روزی بوده که خبری از کشته و یا زخمی شدن سربازهای ترک و یا نیروهای کورد و حملات  پی در پی آنها به هم مخابره نشده باشد .

هم نیروهای کورد مبارز و هم ارتش ترکیه در این حملات که عمدتا در منطقه ای که از آن با نام چشمه صلح یاد می شود تحرکاتی فروان داشته اند و نیروهای ترک مصمم هستند که به اصطلاح تأمین  امنیت در شمال سوریه را انجام داده و مقدمات زندگی امن ساکنان شهر تل ابیض را فراهم کنند.

ادعایی که همواره از سوی مبارزان کورد مستقر در این منطقه آن را رد کرده و ترکیه را به اشغال این مناطق با هدف برهم زدن هژمونی کورد متهم می کنند .

ارتش ترکیه در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۹ با اجرای عملیات چشمه صلح پاکسازی شهر تل‌ابیض سوریه از وجود گروه های مبارز ی.پ.گ/پ.ک.ک کرد و هدف خود را از آغاز این حملات مانع از ایجاد کریدور تروریستی در مرز جنوبی ترکیه و برقراری صلح و آرامش در شمال سوریه اعلام کرد هدفی که تا به امروز کشته های زیادی را روی دست هر دو گروه مبارز در این متطقه گذاشته است .

اعلی رغم اینکه اردوغان  می گوید ترکیه همیشه حامی انسان‌های بی‌گناه در جهان بوده، و تا به امروز که مشغول مبارزه در جبهه‌های مختلف است، هیچ آسیبی به افراد بی‌گناه نزده اما ادعای او را نمیتوان درست دانست چرا که در حملات ترکیه به شمال سوریه بنا به گزارشاتی که از سوی گزارشگران بدون مرز منتشر شده است منجر به زخمی شدن صد ها زن و کودک شده است و البته بی خانمانی و مهاجرت صد ها سوری کرد تبار را از این منطقه را هم به دنبال داشته است.

رئیس جمهور ترکیه در گرامیداشت نهصد و پنجاه و یکمین سالگرد پیروزی ملازگرد که که در ۲۶ آگست در پارک ملی ملازگرد برگزار شد، با تاکید بر اینکه هیچ حمله، توطئه و تعرضی را تحمل نمی‌کنیم گفته است :

کسی را که آزادی ما که نماد آن بر روی پرچم کشورمان حک شده است هدف قرار دهد، نخواهیم بخشید

اردوغان با اشاره به مبارزه قاطعانه ترکیه با تروریسم و توطئه های جهانی ابراز داشت: به کسانی که به دنبال تجزیه وطن ما و از بین بردن دولت‌مان هستند، رحم نخواهیم کرد.

از سویی دیگر جمیل باییک ریاست مشترک ک.ج.ک هم به تازگی در اظهاراتی در واکنش به حملات ترکیه گفته است :”علی‌رغم آنکه حملات ارتش ترکیه با تکنولوژی مدرن و با همکاری ناتو ادامه دارند، اما نیروهای گریلا‌ها در زاپ، آواشین و متینا مقاومت کرده و با متجاوزان مقابله می‌نمایند.”

او همچنین در یک ادعا بازرانی ها را با اردوغان همدست خطاب کرده است و با تاکید کرده است که گریلاها با تغییر در تاکتیک خود توانستند پاسخ حملات دولت ترکیه را بدهند ادامه داده است :” علی‌رغم آنکه حملات ارتش ترکیه با تکنولوژی مدرن و با همکاری ناتو و بارزانی‌ها ادامه دارند، اما نیروهای گریلا‌ها در زاپ، آواشین و متینا مقاومت کرده و با متجاوزان مقابله می‌نمایند.”

باییک همچنین به این مسئله اشاره کرده که دولت ترکیه علی‌رغم  داشتن تکنولوژی پیشرفته اما در مقابل گریلا شکست‌خورده است. وی می‌گوید:”این جنگ به حاکمیت آ.ک.پ و م.ه.پ پایان می‌دهد.”

ریاست مشترک ک.ج.ک در بخش دیگری از صحبتهایش به افزایش قتل‌عام‌های مختلف دولت ترکیه در مقابل غیرنظامیان کورد و زنان و همچنین محیط‌زیست اشاره کرد و افزود:”رژیم ترک با تداوم حملات نابودگرانه علیه زنان، محیط زیست و خلق کورد خواستار نابودی زندگی در کوردستان است. به همین دلیل لازم است جامعه در مقابل قتل‌عام‌های رژیم ترک بپاخاسته و دست به قیام زند.”

او همچنین گفت:”دولت ترکیه به هرجایی که نگاه کند و هر چیزی را که با نام کوردها ببیند هدف قرار می‌دهد و می‌خواهد آن را از بین ببرد. نه‌تنها پ.ک.ک هدف آن‌هاست، بلکه هر جایی کوردی وجود داشته باشد و هر بخشی از کوردستان را هدف قرار می‌دهند.”

جمیل باییک در ادامه سخنانش می‌گوید:”دولت ترکیه هر روز در کوردستان مرتکب جنایت می‌شود و شما نیز می‌توانید هر روز در مقابل آن‌ها ایستاده و قیام کنید. هر کدام از قتل‌عام‌های رژیم ترک در باکور، روژاوا و باشور بهانه و دستاویزی برای خیزش سراسری علیه رژیم ترکیه هستند.”

حال سوال اینجاست اردوغان و گروههای مخالف و موافق او در ترکیه چگونه میخواهند از این گذار عبور کنند گذاری که جان هزاران انسان از هر دو گروه را درگرو تصمیمات سرنوشت ساز خود دارد آیا این حملات و دفاعها از سوی هر دو گروه می تواند منافع طرفین را تأمین کند ؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار