رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ | 20 Jan 2020
خانه » اخبار » موج سوم خودکشی ها در مناطق کورد نشین
موج سوم خودکشی ها در مناطق کورد نشین

تاریخ انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۵

به گزارش ریگا کوردستان از رسانه محلی بُلفَت،سردشت از لحاظ شاخص های توسعه به نسبت شهرهای استان و حتی همجوار عقب مانده است اما داشتن ۱۱۴ کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق تا حدودی توانسته به عنوان یک عامل توسعه عمل کرده و تا حدودی از شدت رکود و بیکاری در این منطقه بکاهد.

با این شرایط و وضعیت رشد فعلی می توان گفت تنها راه برون رفت از رکود اقتصادی و بیکاری توجه به معابر مرزی و کولبری در شهرستان سردشت است که همزمان نیز راهی برای مبارزه با قاچاق می باشد که ضربه ای مهلک را بر پیکره نیمه جان اقتصاد وارده آورده است.

یکی از اقتصاددانان بومی در گفت و گویی با بُلفَت معقد است که: سردشت از لحاظ برخورداری از شرایط اقتصادی و محیط جغرافیایی و بافت اقلیمی دارای شرایط مساعد و مطلوبی نیست در نتیجه دولت را بر آن داشته جهت برخورداری از شرایط مطلوب اقتصادی، تحریک اشتغال و نگهداشت و کنترل جمعیت و کاهش اقتصاد زیر زمینی، تسهیلات و توجه ویژه ای به مناطق مرزی کند.

با این اوصاف، هیوا شیوه ای می افزاید که: بازارچه های مرزی با هدف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی ضرورت تشکیل می یابند تا با پرکردن خلاء اقتصادی این مناطق محدودیت های مرزی را جبران نمایند و وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مرزنشین را رونق دهد که در صورت عدم توجه و یا غفلت به این مناطق چالشهای عمده ای را شاهد خواهیم بود.

photo_2016-05-22_10-19-44_366151

وی با اشاره به این که بازارچه های مرزی با توجه به رفاه مناطق مرزی و رفع محرومیت منطقه تشکیل یافته اند اظهار کرد:هدف اصلی از ایجاد بازارچه ها فقط و لزوما توسعه و افزایش صادرات کالا نیست، بلکه هدف اصلی افزایش و توان مرزنشینان است تا درگیر فعالیتهای اقتصادی شوند و پارامترهای اشتغال، معیشت ساکنان، درآمد مردم منطقه، کنترل قاچاق کالا و افزایش امنیت مرزها باشد.

این دانشجوی دکتری اقتصاد بین الملل خاطر نشان کرد: بدون شک شکوفایی اقتصاد محلی و رونق اقتصادی شهرها و روستاهای منطقه مرزی از مهمترین اهداف ایجاد بازارچه ها هستند. در این مناطق متاسفانه شغل و حرفه مناسب برای جوانان جویای کار بسیار کم بوده و یا اصولا وجود نداشته و تقریبا ساکنان این مناطق به حال خود رها شده اند بنابراین راهکار ممکن جهت جلوگیری و کاهش بیکاری بازگشایی و فعالیت مداوم بازارچه های مرزی است.

بر اساس آیین نامه ابلاغی اداره معابر کولبری، کالاهای ممنوعه، مواد مخدر، مشروبات الکلی و ضد فرهنگی از این معابر وارد کشور نمی شوند بلکه کالاهای مجاز مانند لوازم برقی، خرازی و خانگی از جمله کالاهایی هستند که از این معابر وارد می شود.

در شرایطی که نزدیک به ۱۶ هزار نفر به صورت مستقیم در دو معبر مرزی قاسم رش و اشکان مشغول به فعالیت اقتصادی هستند و در شغل هایی از جمله کولبری، دواب، کارگری، انبار داری، خوردو و غیره کار می کنند عدم توجه به انها، نادیده گرفتن ارتزاق این مردمان است.

قبل از شروع سال جدید مدتی معابر مرزی اشکان و قاسم رش بسته شدند که با راهنمایی مدبرانه ی مقام معظم رهبری دوباره بازگشایی شدند.

ایشان در روزهای گذشته در جمع کارگران با حمایت از اقشار مرزنشینان گفتند:البته منظور از مبارزه با قاچاق کالا، مقابله با کوله‌برهای ضعیفی که در برخی مناطق اجناس کوچک را وارد می‌کنند، نیست؛ بلکه منظور قاچاقچیان بزرگی است که با دهها و صدها کانتینر، اجناس قاچاق، وارد کشور می‌کنند.

معابر کولبری در مدت فعالیت خود در شهرستان خوب عمل کرده اند و بخشی از رونق اقتصادی سردشت مرهون این معابر است و نمی شود آنها را تعطیل کرد.

با گذشت کش و قوس های بسیار، برای اولین بار در تاریخ دهها ساله گشوده بودن مرزها، دو هفته گذشته شورای تامین شهرستان مصوبه واگذاری بخشی از درآمدهای مرزی به شهرداری را به مرکز استان فرستاد که با استقبال خوب استاندار آذربایجان غربی مواجه شد و معاون سیاسی امنیتی وی در آخرین سفرش به سردشت تایید این خبر خوش را به مردم سردشت اعلام کرد.

این موضوع تا حدودی توانست به دغدغه اکثریت مردم سردشت مبنی بر این که چرا در نهایت درآمدهای مرزی ساماندهی نمی شوند پاسخ دهد.

photo_2016-05-22_10-19-39_366152

 فرماندار سردشت نیز در این رابطه با بیان اینکه تخصیص بخشی از عواید مرزی به شهرداری سردشت با نظر شورای تامین شهرستان و موافقت استانداری در راستای عمران شهری صورت گرفته، اظهار کرد: امیدوارم با این اقدام بخشی از مشکلات شهرداری مرتفع گردد.

دکتر عزیز حسنی افزود: من بسیار مشتاق هستم که ترتیبی اتخاذ شود تا بتوان از ظرفیتهای معابر موقت مرزی در جهت رشد و توسعه اقتصادی و عمرانی شهرستان استفاده کرد.

هنوز سه روز از اجرای این طرح سپری نشده بود که مبلغی برای خرید ۵۰۰ تن قیر آسفالت در اختیار شهرداری سردشت قرار گرفت و از شهرداری های شهرهای دیگر شهرستان هم خواسته شد تا پروژه های نیمه کاره خود را معرفی کنند. اما متاسفانه بعد سه روز استفاده بسته شد.

بر اساس شایعات تایید نشده، شهرداری سردشت بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان بدهکار است و جالب تر این که حقوق کارکنان و بیمه آنان نیز که دهها میلیون تومان است تسویه نشده است.

آن گونه که از سخنان مسئولین شهرداری شنیده می شود مهم ترین پروژه های آنها در سال ۹۵ زیر سازی، آسفالت و لگه گیری خیابان های سطح شهر است و به خاطر کسری بودجه شهرداری، از تکمیل پروژه های نیمه تمام و ضروری از جمله ورودی و خروجی دوم شهر و یا کمربندی خبری نخواهد بود.

خوشبختانه موجی از عمران با اجرای طرح اختصاص بخشی از درآمدهای مرزی به عمران و آبادانی در سردشت به راه افتاده است که اگر با حمایت حداکثری مسئولین از این مردم رنج کشیده مواجه شود شاهد عمران شهری خواهیم بود که در جریان ۸ سال دفاع مقدس اولین شهری لقب گرفت که مورد تهاجم وحشیانه رژیم بعث عراق قرار گرفت و در نتیجه بمباران شیمیایی سردشت صدها شهید و هزاران جانباز شیمیایی برجای ماند.

شهرستان سردشت با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با اقلیم کردستان عراق قرار گرفته است.

 آرام ظاهری

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.