رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ | 08 Dec 2019
خانه » حقوق بشر » تحلیلی بر مساله خودکشی در سردشت و دیگر شهرهای کردنشین

براساس آخرین آماری که سازمان جهانی بهداشت(WHO) منتشر کرده است، هر 40 ثانیه یک نفر به علت خودکشی کشته می شود

تحلیلی بر مساله خودکشی در سردشت و دیگر شهرهای کردنشین

«هیچ کس برای اینکه می‌خواهد بمیرد خودکشی نمی‌کند، پس چرا آنها این کار را می‌کنند؟ چون آنها می‌خواهند جلوی دردی را بگیرند.»

"اتیفانی بارتولو، نویسنده آمریکایی - ایتالیایی"

تاریخ انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۵

براساس آخرین آماری که سازمان جهانی بهداشت(WHO) منتشر کرده است، هر ۴۰ ثانیه یک نفر به علت خودکشی کشته می شود و این یعنی سالی حدود ۸۰۰ هزار نفر! از این آمار ۴۰۶۹ نفر را ایرانی ها تشکیل می دهند، طبق این آمار که ایران را صد و بیستم جهان می کند، روزانه حدود ۱۱ نفر در ایران خودکشی می کنند.

■”موج سوم خودکشی ها” در سردشت و شهرهای کردستان به چه معناست؟

■آمار خودکشی ها در کردستان و شهرهای کردنشین چقدر است؟

■چرا آمار دقیقی از خودکشی ها در شهرهای کردنشین، در دسترس نیست؟

■آیا کتمان یک مساله، راهی برای حل آن مساله است؟

■چرا نرخ خودکشی ها در شهرهای کردنشین رو به افزایش است؟

■چرا سن خودکشی ها در شهرهای سردشت، مریوان، پیرانشهر و … به زیر ۲۵ و ۲۰ سال رسیده است؟

■چه عواملی باعث شده که خودکشی در سردشت و دیگر شهرهای کردنشین اپیدمی (فراگیر) شود؟

■چه ارگان ها یا کسانی در برابر فجایع خودکشی مسوول هستند؟

قبل از تحلیل و تبیین هر مساله ای، شناخت و توصیف آن ضرورت دارد. در مورد خودکشی در سردشت و دیگر شهرهای کردنشین، متاسفانه آمار دقیق و قابل اعتمادی وجود ندارد و حتی با بازنشر این اخبار ناگوار هم مقابله می شود بطوری که در نهایت منتهی به پاک کردن صورت مساله می شود. و بجای این که در درجه اول این مساله و فاجعه را شناسایی کنیم و آمار و فراوانی های آن را در سطح شهری، ناحیه ای، روستایی و منطقه ایی به صورت پایگاه اطلاعاتی دربیاوریم، در همان ابتدای این فجایع ناگوار، اقدام به تکذیب یا رد آنها می کنیم و یا با بی تفاوتی از کنار آنها رد می شویم تا از اذهان پاک شوند و در حد یک خبر داغ چند روزه بیشتر دوام نیاورند.

عمل خودکشی در همه کشورها و جوامع وجود دارد و حتی در دیگر شهرهای ایران نیز به وفور مشاهده می شود، اما موضوع ما تحلیل این پدیده در سردشت و دیگر شهرهای کردنشین می باشد، که چرا با شروع فصل گرما دوباره موجی از خودکشی ها شروع می شوند. اما این بار ما شاهد “موج سوم خودکشی ها” هستیم به طوری که در “موج اول”، خودکشی ها در زمانهای گذشته و یا حتی چند سال پیش، خیلی کم وجود داشت و حتی به عنوان یک “مساله اجتماعی” (Social Problem) هم مطرح و تعریف نمی شدند چرا که از فراوانی کمی برخوردار بودند و به چند مورد اندک ختم می شدند. اما در “موج دوم” خودکشی ها، که تعداد فراوانی های آن کم کم زیاد شد به طوری که اگر چند سال پیش را بخاطر بیاوریم در طول سال، چند مورد مرد یا بیشتر زن، معمولا سن بالا (بالای ۳۰ و ۳۵ سال) اقدام به خودکشی می کردند. اما در “موج سوم خودکشی ها” در سردشت و دیگر شهرهای کردنشین اطراف، ما شاهد کاهش سن این افراد (زیر ۲۵ و ۲۰ سال) هستیم و همچنین اینکه به صورت یک “پدیده اپیدمی” و فراگیر درآمده است، در همین یکی دو ماه اخیر شاهد خودکشی چندین نوجوان و جوان زیر ۲۵ و کمتر از ۲۰ سال در سردشت و پیرانشهر و مریوان… بودیم.

“زندگی” و “مرگ” دو واژه ساده و معمولی و روزمره اند، اما بشر از ابتدای تشکیل تمدن تا به امروز نتوانسته است فلسفه و چیستی این دو واژه ساده را کشف کند. با مفهوم اولی که “زندگی” می باشد، عادت کرده ایم و برایمان به صورت بازی روزمره و تکراری درآمده است اما با مفهوم دومی “مرگ”، ناآشنا هستیم و حتی نمی خواهیم که آن را کشف کنیم و در موردش به تفکر بپردازیم و از آن فاصله می گیریم. به طوری که حتی تمام فیلسوفان و انسان شناسان و جامعه شناسان و دانشمندان و… نتوانسته اند چیستی و فلسفه مفهوم “مرگ” را کشف کنند و به این سوال چند هزار ساله بشر پاسخ بدهند.

همان طور که می دانیم، یکی از انواع مرگ ها، “خودکشی” است به طوری که افراد آن را داوطلبانه انجام می دهند. در ابتدا، انسان ها خود را بخاطر خدایان و مقدسات جامعه قربانی می کردند (خود را می کشتند)، و حتی در قرون اخیر، فیلسوفان و دانشمندان و نویسنده ها و… به عنوان یک کنش معنادار و فلسفی اقدام به خودکشی می کردند و تا اینکه این پدیده برای افراد معمولی جامعه هم به صورت یک واکنش یا به بن بست رسیدن در مقابل مسائل شخصی، روانی، اقتصادی، اجتماعی همه گیر شد. و می خواهند با تعیین مرگ خودشان خط بطلانی بر مسیر زندگی و مشکلات خود بکشند یا اقدام به خودکشی را به عنوان یک “نماد” یا “سنبل و نشانه” اعتراض آمیز نسبت به خانواده، جامعه و نهادها و ساختارهای آن نشان دهند. که متاسفانه در جوامع ما (کردستان)هم، این عمل بصورت واکنشی در برابر مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی مشاهده می شود. و به صورت یک اعتراض مدنی و اعلام مرگ جامعه و ساختار و نهادهای آن درآمده است.

اینکه چرا یک نوجوان (زیر ۲۰ سال) در سردشت و دیگر شهرهای کردستان، اقدام به خودکشی می کند، و نه یک مورد یا دو مورد، بلکه در طول سال، چندین مورد از این اتفاقات رخ می دهد. چرا در روستای “قله رش” و اطراف آن، چندین مورد خودکشی در طول مدت کوتاهی رخ می دهد؟!! این “موج سوم خودکشی ها” در سردشت و دیگر شهرهای کردستان شروع شده است و اگر زودتر مورد تحلیل و واکاوی قرار نگیرند و همراه با تغییرات ساختاری، فرهنگی و… نشود، باز هم شاهد موارد بیشتر خودکشی ها خواهیم شد آن هم خودکشی نوجوانان !!!…

خودکشی فقط یک مساله شخصی و روانی و ناشی از عوامل روانی و روانشناختی نیست! بلکه بیشتر یک مساله اجتماعی (Social Problem) است و ناشی از عوامل اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و… می باشد. چرا یک خانم زیر ۲۵ سال تازه عروس، ساکن یکی از روستاهای سردشت اقدام به خودکشی می کند؟! فقط به این خاطر که در یک نظام بسته و محدود “مرد سالاری، پدرسالاری” زندگی می کند و نمی تواند حرفش را بزند و نیاز و خواسته اش را اعلام کند و از حق و حقوق اش دفاع کند!!!… و خیلی از موارد مشابه به این…. چطور یک نوجوان پسر در اثر مشکلات اقتصادی دست به خودکشی می زند!!!!…. طبق گفته یکی از شاهدان خودکشی یک دختر خانم جوان در سردشت: 《دختر: میرم خودمو میکشم، میرم خودمو آتش میزنم…  مادر: برو به درک به جهنم》و این گفته همانا و خودکشی و مرگ یک دخترخانم همانا… به همین راحتی! دقیقا پاسخ جامعه ما به خواسته و اعتراض افراد همین است!

مشکل این است که ما نمی توانیم به دیگران، به اطرافیانمان، به انسان ها… زندگی ببخشیم. نمی توانیم دیگران را مورد پذیرش قرار بدهیم، سفت و سخت بر پایداری سنتهای قبیله ای و ایلی مان پافشاری می کنیم، از تغییر و متغییر شدن، از نقد کردن و مورد نقد قرار گرفتن، و از به پرسش بردن و به چالش کشیدن موضوعات متنفریم و نمی توانیم کسی را با این مشخصه ها قبول کنیم  و مورد پذیرش قرار بدهیم.

در عمل خودکشی یک نوجوان یا جوان دختریا پسر جامعه مان، همه ما مقصریم و در این فاجعه نقش داریم. شما مسوولان، که ساختار و نهادهای عظیمی بر بالاسر این مردمان و جامعه نهاده ایید بیشتر از همه نقش دارید و مسوول هستید. تمام ساختارهای اجتماعی از قبیل: خانواده، آموزش و پرورش، صدا و سیما و سازمان های فرهنگی و اجتماعی، و همچین استانداری ها و فرمانداری ها و شهرداری ها و سازمان فرهنگ و ارشاد و به خصوص معاونت های اجتماعی و فرهنگی شان در برابر تک تک این خودکشی ها مسوول هستند. شما معلمان، اساتید، روحانیون و پدر و مادرها، بازاری ها و همه…. مسوول هستید… من دانش آموخته جامعه شناسی هم مسوول هستم منم باید با قلمم بنویسم و دغدغه شهر و جامعه ام را داشته باشم. نباید در برابر این فجایع، بی تفاوت باشیم، ساکت باشیم، این فجایع و حوادث تلخ، محصول و نتیجه خودمان است. فاجعه را بیشتر از این ناگوارتر و فجیع تر نکنیم… “موج سوم” شروع شده و دامن نوجوانان و جوانان شهرمان را گرفته است. سکوت اختیار نکنیم…. بی تفاوت نباشیم….

عثمان محمودی پژوهشگر مسائل اجتماعی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.