• صفحه خانگی
  • >
  • سیاسی
  • >
  • انتظار مردم کردستان از نمایندگان (۲)؛ نمایندگان کردستان وامدار مردم باشند نه جناح ها / نمایندگان استان شان و جایگاه نظارتی خود را حفوظ کنند

انتظار مردم کردستان از نمایندگان (۲)؛ نمایندگان کردستان وامدار مردم باشند نه جناح ها / نمایندگان استان شان و جایگاه نظارتی خود را حفوظ کنند

ریگا کوردستان

نهاد قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران که اعضای آن بر اساس اصل شصت و دو قانون اساسی با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند.

مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ از نمایندگان‏ ملت‏ که‏ به‏ طور مستقیم‏ و با رای‏ مخفی‏ انتخاب‏ می‏ شوند تشکیل‏ می‏ گردد. شرایط انتخاب‏ کنندگان‏ و انتخاب‏ شوندگان‏ و کیفیت‏ انتخابات‏ را قانون‏ معین‏ خواهد کرد.

یکی از مسائلی که در سال‌های اخیر خصوصا در این دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، اذهان عمومی را متوجه خود کرده، موضوع «اختیارات و وظایف نمایندگان مجلس» است.

آنچه در سطح کشور از تعاملات بین «مردم و نمایندگان مجلس» یا «نمایندگان و سایر قوا» مشاهده می‌کنیم، قطعا در بسیاری موارد و مصادیق، خارج از حدود قانونی اختیارات و صلاحیت‌های نمایندگی مجلس است.

کار نماینده مجلس رفع مشکلات شخصی یکایک موکلان نیست. این در حالی است که بسیاری از مردم از وظایف نمایندگان مجلس آگاهی ندارند و انتظار دارند آنها وظایف مدیران دستگاه‌های اجرایی را انجام دهند.

نماینده مجلس نباید خود را وامدار شخص یا جناح خاصی بداند، کاندیدای مورد نظر، نماینده آحاد ملت به ویژه حوزه انتخابیه است و نباید تنها حامی منافع شخص یا جناحی نباشد.

شواهد نشان می‌دهد که عده کثیری از مردم علم و اطلاع دقیقی از وظایف و اختیارات مجلس و نمایندگان آن نداشته و به نماینده مجلس، مانند یک مسئول اجرایی نظیر فرماندار نگاه می‌کنند و بر همین اساس توقع و انتظاراتی از یک نماینده مجلس دارند که از یک فرماندار دارند. شیوه انتخاب، انتظار و حمایت از یک نماینده مجلس بر اساس همین بینش متفاوت است.

در این راستا طبق گزارش های که قبلا انجام شده به گفتگو با چند شهروند پرداختیم تا انتظار آنها از نمایندگان و پیشنهاداتشان را هم به کاندیداها بشنویم.

نمایندگان کردستان آنگونه که بایسته است پیگیر مطالبات مردم استان نبوده اند

فایق رحیمی از کشاورزان نمونه کردستان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: کردستان قطب کشاورزی و دامداری بوده است اما به دلیل کم توجهی مسؤلان و عدم پیگیری نمایندگان این حوزه با مشکلات زیادی مواجهه شده و کشاورزان هر روز با مشکلات و معضلاتی روبرو می شوند که سبب کاهش محصول و یا رها کردن فعالیت آنان و مهاجرتشان به شهرها هستیم.

رحیمی افزود: در شرایط فعلی همچنان کردستان از قطب ها و ظرفیت های مناسب برای کشاورزی است و می شود با سرمایه گذاری در این حوزه زمینه توسعه منطقه را فراهم کرد و این مهم با مصوباتی ارزنده و ثمر بخش توسط نمایندگان میسر می شود و اگر اقدامات مفیدی صورت بگیرد غیر از افزایش تولیدات کشاورزی و فروش آنها، زمینه صادرات نیز فراهم می شود و خود زمینه ای برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان و کاهش بیکاری خواهد شد اما در گذشته توجهی به این موضوع نشده است.

این کشاورز فعال کردستانی تصریح کرد: در گذشته نمایندگان کردستان آنگونه که بایسته و شایسته است پیگیر مطالبات مردم استان نبوده اند و شاید دلایلی همچون کم توجهی متولیان هم زمینه این مهم باشد اما دلیل اصلی اش عدم برخورداری از مشاورین و اتاق فکر لازم بوده است و همچنین تلاش و جدیت بیشتر از خود نشان نداده اند و به دلیل کم کاری در حوزه نظارت نتوانسته اند مفید واقع شوند.

رحیمی همچنین در مورد کاندیداها و برنامه های که آنان ارائه می دهند اظهار داشت: انتظارات بر گرفته از شعارهای انتخاباتی حتما باید بر اساس قانون باشد و سعی کنند برنامه ها و شعارهای خود را براساس وظایف قانونی یک نماینده به مردم ابلاغ کنند و چاره جویی برای مشکلات، بیکاری و توسعه استان که از مطالبات عمومی و ریشه ای است جهت طرح در مصوبات و برنامه های مجلس از اهدافشان باشد و پیگیر موصضوعات کلی باشند و سعی کنند وعده های به مردم ندهند که توان انجام آن را ندارند ولی متاسفانه بیشتر آنها وعده ها و شعارهای خارج از وظیفه نماینده و خارج از توان می دهند و فقط به فکر کسب رای هستند و با مردم صادق نیستند.

نمایندگان مردم کردستان به جای دخالت در کار مدیران اجرایی به نظارت و پیگیری بپردازند

عباد زینبی ازفعالان اجتماعی و ورزشی کردستان نیز در این گفتگو اظهار داشت: کاندیداهای محترم با هدف کسب کرسی مجلس جهت خدمت به مردم وارد عرصه انتخابات شده اند در مرحله اول اخلاق و صداقت را رعایت کنند و نبست به همدیگر شان و جایگاه اصول و آداب و رسوم دینی و ملی و تبلیغات صحیح را بیشتر مد نظر داشته باشند و با مردم شفاف باشند و جهت شفاف سازی بیشتر اقدام کنند.

زینبی افزود: کاندیداها خوب می دانند که وظیفه یک نماینده چیست پس قولها و شعارهای بدهند که بتوانند عملیش کنند و سعی کنند برنامه و شعار و تبلیغاتشان با عملشان یکی باشد.

وی تصریح کرد: کشور و به ویژه استان نیازمند همدلی و همبستگی و خدمت است از برنامه ها و شعارهای که زمینه گسستن را فراهم می کند جداً خودداری کنند و زمینه ارتقاء آگاهی و رشد فکری و فرهنگی بیشتر مردم را فراهم کنند و از شعارهای احساسی دوری کنند.

او در ادامه اذعان داشت: وقتی کاندیداهای به مجلس راه پیدا کردند شان و جایگاه یک نماینده و جایگاه نظارتی خود را محفوظ و رعایت کنند و در حوزه اجراء زیاد دخالت نکنند و به جای دخالت در کار مدیران اجرایی به نظارت و پیگیری بپردازند.

زینبی گفت: نمایندگان کردستان بدانند و درست است که در امور کشور مانند همه دیگر نمایندگان تصمیم گیر هستند اما به منطقه و حوزه انتخابیه بیشتر توجه کنند چون استان ما دچار عقب ماندگی های زیادی می باشد پس ضرورت دارد با جدیت بیشتری پیگیر مطالبات این منطقه جهت توسعه و آبادانی آن باشند.

وی در پایان با بیان اینکه نمایندگان در مجلس وقت شناسی خود را حفظ کنند و در جلسات و نشست هایی که طرح ها و مصوبات و طرح سوال صورت می گیرد حضوری وفید دشته و صحیح آن را رعایت کنند و ناظر و پیگیر باشند اظهار داشت: اصولا وظایف یک نماینده مشخص است پس نماینده ها بهتر است که در مجلس فعال بوده و قوانینی که به نفع مردم است را مطرح کنند و برای تصویب آن تلاش کنند تا گوشه ای از مشکلات و عقب ماندگی های منطقه جبران شود و وامدار مردم باشند نه وامدار جریان و گروههای سیاسی، زیرا مردم ما رفاه، امنیت بیشتر و سرزمین ما آبادانی، توسعه و پیشرفت می خواهد با کوتاهی های خود آن را از این این مردم دریغ نکنند.

عدم توسعه از معضلات اصلی کردستان است که زمینه ساز بیکاری و فقر شده است

فتحی از شهروندان سنندجی نیز در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: درصد بالای بیکاری و توسعه نیافتگی از اصلی ترین مشکلات استان و مطالبه ی مردمی نیز به شمار می آید اما به دلیل فقدان سرمایه‌گذاری و کم توجهی متولیان و به ویژه نظارت ضعیف نمایندگان این مهم تاکنون شاهد رشد و ارتقاء نبوده است.

وی افزود: عدم توسعه از معضلات اصلی استان است که زمینه ساز بیکاری و فقر شده و این دو مقوله مهم هم سبب آسیب های اجتماعی را فراهم کرده که ضروت دارد نمایندگان در امور نظارتی و پیگیری های خود به این مهم توجه بیشتری داشته باشند.

او تصریح کرد: کاندیداهای محترم سعی کنند به جای شعار دادن و وعده های که خارج از اختیارات نماینده است طرح ها و برنامه های را مد نظر داشته باشند که بشود در مصوبات و طرح های مجلس جهت توسعه استان از آن بهره گرفت زیرا مردم از وعده ها و برنامه ها و شعارهای تکراری خسته شده اند، مردم کار می خواهند و توسعه و پیشرفت منطقه برایشان مهم است به شعارهای سیاسی و احساسی و وعده های غیر عملی رای نمی دهند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار