رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ | 07 Mar 2021
خانه » اخبار » نامه سرگشاده جمعی از شهروندان سردشت به رئیس جمهور

اکنون که در سفری کوتاه و دو روزه شاهد سفر و حضور شما در استان آذربایجان غربی و در میان مردمان مهمان نواز و سخت کوش این استان هستیم به طور اختصار برخی از خواسته های خود را به محضرتان اعلام و امیدواریم با صدور دستورات شایسته شاهد اجابت و تحقق آنها باشیم.

نامه سرگشاده جمعی از شهروندان سردشت به رئیس جمهور

مردم مناطق کوردنشین به طور عام و مردم شهر مرزی سردشت به طور خاص با شنیدن سخنان و وعده های شما و انتشار بیانیه اقوام با انگیزه ای مضاعف در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 شرکت و به پشتوانه این شعارها، نام حضرتعالی را در برگه های رای نوشتند؛ با این آرزو که دولت تدبیر و امید بسیاری از مشکلات آنان را مرتفع می کند. اما متاسفانه علیرغم گذشت نزدیک به سه سال از شروع فعالیت دولت، تا کنون شاهد تغییر چندانی در وضعیت منطقه نیستیم و همان مدیران با همان تفکرات سابق حضور دارند. در حالیکه رای مردم به ایده ها و شعارهای شما قطعا به منظور طرد آن مدیران و تفکرات بوده و مردم بحق انتظار تغییر جدی در اوضاع و احوال و گشایش در فضای سیاسی و اجتماعی را داشتند که تا کنون حداقل خواسته ها محقق نشده اند.

تاریخ انتشار : 31 می 2016

به نام خدا

جناب آقای حسن روحانی ریاست جمهوری ایران

با سلام

مردم مناطق کوردنشین به طور عام و مردم شهر مرزی سردشت به طور خاص با شنیدن سخنان و وعده های شما و انتشار بیانیه اقوام با انگیزه ای مضاعف در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ شرکت و به پشتوانه این شعارها، نام حضرتعالی را در برگه های رای نوشتند؛ با این آرزو که دولت تدبیر و امید بسیاری از مشکلات آنان را مرتفع می کند. اما متاسفانه علیرغم گذشت نزدیک به سه سال از شروع فعالیت دولت، تا کنون شاهد تغییر چندانی در وضعیت منطقه نیستیم و همان مدیران با همان تفکرات سابق حضور دارند. در حالیکه رای مردم به ایده ها و شعارهای شما قطعا به منظور طرد آن مدیران و تفکرات بوده و مردم بحق انتظار تغییر جدی در اوضاع و احوال و گشایش در فضای سیاسی و اجتماعی را داشتند که تا کنون حداقل خواسته ها محقق نشده اند.

جناب آقای رئیس جمهور

اکنون که در سفری کوتاه و دو روزه شاهد سفر و حضور شما در استان آذربایجان غربی و در میان مردمان مهمان نواز و سخت کوش این استان هستیم به طور اختصار برخی از خواسته های خود را به محضرتان اعلام و امیدواریم با صدور دستورات شایسته شاهد اجابت و تحقق آنها باشیم.

۱-  هر چند که بیش از ۶۰ درصد سکنه و اهالی استان را مردمان اصیل کورد تشکیل می دهند و عدالت و انصاف هم اقتضا دارد که تمامی مناصب و پست های استان بین تمام اقوام که صاحب این خاک هستند تقسیم گردد اما در عرصه عمل چنین نیست و کمتر از ۵ درصد مناصب مدیریتی به دستان نیروهای پرتوان و نخبه کورد سپرده شده است که این امر عادلانه نبوده و موجب محرومیت منطقه از توانایی ها و استعدادهای تمامی قابلیت ها و نخبه های استان و مهاجرت افراد لایق کورد به دیگر مناطق یا کشورهای خارج گردیده است. در حالی که این استعدادها برای خدمت به این آب و خاک پرورش یافته و محروم ماندن آنان از خدمت به آب و خاک خود چندان مقبول نیست. تبعیض و بی عدالتی در تخصیص پستهای مدیریتی استان و انتخاب بیشتر مدیران اجرایی استان از یک گروه قومی و مذهبی در طول چهار دهه ای که از انقلاب گذشته است، در دراز مدت زمینه واگرایی و عمیق تر شدن شکاف میان دولت مرکزی و بخشی از شهروندان کشور خواهد بود. ضمن آنکه در داخل استان نیز که در طول تاریخ به سرزمین همزیستی مسالمت آمیز اقوام و ادیان و فرهنگهای مختلف شهره بوده، همگرایی و مشارکت را به حداقل رسانده و فرصت توسعه پایدار در زمینه های مختلف را از بین خواهد برد.

۲- اصل ۱۵ قانون اساسی با تصریح به حقوق ملی تمام اقوام و زبان ها حق بدیهی همه برای برخورداری از آموزش به زبان مادری را به رسمیت شناخته؛ اما این اصل پس از نزدیک چهار دهه از تصویب، جزو اصول بر زمین مانده و عملی نشده قانون اساسی است که در   بود. همگان بر این امر مهم واقفند که داشتن نگاه امنیتی به بحث فرهنگ و زبان در دوره ای که به کمک پیشرفت فناوری، اطلاعات و ارتباطات و در کنار گسترش روزافزون جهانی شدن، شاهد اهتمام فراوان به هویتهای قومی و ملی هستیم، آب در هاون کوبیدن است و نتیجه عکس خواهد داد. علاوه بر اینکه هیچ گونه امکانات لازم قانونی برای اجرای این اصل مهم از قانون اساسی اختصاص نیافته؛ متاسفانه فضای ناگوار امنیتی حاکم بر استان و اعمال فشار بر فعالین و دلسوزان و تنگ نظری های ناصواب مانع عمده ای برای حفظ فرهنگ و سنن کوردی در این استان گردیده و اجازه هیچ گونه فعالیتی برای زنده نگه داشتن زبان و فرهنگ ملی داده نمی شود. بر این اساس، همانطور که در ایام قبل از انتخابات ریاست جمهوری در بیانیه اقوام به درستی به این امر اشاره داشتید و قول اجرایی شدن این اصل فراموش شده قانون اساسی را بیان فرموده بودید امید است که در سال آخر ریاست جمهوری خویش گامهای اساسی در راستای جامه عمل پوشاندن به آن بردارید.

۳ – با توجه به اینکه منطقه سردشت از لحاظ جغرافیایی در منطقه کوهستانی قرار دارد و نیز اینکه در این منطقه هیچگونه کارخانه تولیدی وجود ندارد، بخش اعظمی از درآمد ساکنان این منطقه به بازارچه های مرزی و عواید حاصله از مرز بستگی دارد که متاسفانه بازارچه های این شهر فاقد مدیریت نظارتی صحیح بوده و درآمدهای حاصله کمترین عوایدی را برای ساکنین منطقه نداشته و  مشخص نیست که درآمد حاصله  در کدام بخشها صرف و بین چه دسته هایی تقسیم میشود. لذا شایسته است دستور فرمایید نسبت به نظارت و مدیریت صحیح درآمدهای مرزی اقدامات شایسته ای در خور مردم این منطقه صورت پذیرد. علاوه بر این انتظار می رود که برنامه دولت در مناطق   چه در قالب مناطق آزاد تجاری باشد، به طوری که با خاتمه دادن به پدیده کولبری، عزت نفس ساکنان شهرهای مرزی بیش از این خدشه دار نگردد.
۴- در طول سالیان گذشته خانواده بسیاری در روستاهای سردشت تنها نان آور خانواده خود را از دست داده اند (می توانید با صدور دستور سفر نمایندگان ویژه جنابعالی به روستای مرزی قلعه رش از نزدیک  با برخی از این خانواده ها  آشنا شوید) نان آورانی که توسط تیرهای شلیک شده از سوی نیروی انتظامی و به بهانه مبارزه با قاچاق در نقاط مرزی جان خود را از دست داده اند. جنابعالی استحضار دارید که بخش عمده کالاهای قاچاق که به کشور وارد می شوند، متاسفانه  توسط خودی های مرکز نشین و از طریق کشتی و کانتینر صورت می گیرد و بخش محدود کالاهای قاچاق وارداتی که بر پشت اسب و قاطر حمل می شود و از کوهستانهای صعب العبور کردستان وارد کشور می شود و واردات از طریق کولبری و اهالی مناطق مرزی در قیاس با کل کالاهای قاچاق درصد بسیار اندکی را به خود اختصاص می دهد. با اینحال، شیوه برخورد نادرست و ناشیانه برخی از نیروهای انتظامی و مرزبانی اصلا مورد قبول نبوده و از جنابعالی انتظار می رود که به جد پیگیر این قضیه حساس باشید.

۵- همانطور که مستحضرید اکوسیستم منطقه و بخش اعظمی از درآمد کشاورزان این منطقه به رودخانه زاب وابسته است که اخیرا طرح انتقال آب این رودخانه در دستور کار دولت قرار گرفته است و با اجرایی شدن این طرح خط بطلانی بر اکوسیستم منطقه و تنها منبع درآمدی ساکنان آن زده میشود که قطعا عواقب غیر قابل جبران و خطرناکی در پی دارد. با عنایت به اهمیت تاریخی، فرهنگی و زیست محیطی رود کلوی(زاب صغیر) در منطقه سردشت از یک سو و وابستگی مردمان پایین دست رودخانه به این آب در منطقه کوردستان عراق از سوی دیگر، مخالفت جدی خود را با انتقال آب رودخانه و انحراف مسیر تاریخی و جغرافیایی منطقه اعلام داشته و خواستار توقف طرحهایی که منجر به  مرگ زاب خواهد شد هستیم.

در خاتمه امیدواریم ضمن صدور دستور برای اجرایی شدن درخواست های دیگر همشهریان سفر خوبی را در میان مردم و مسوولین استان داشته باشید.

با احترام فراوان

جمعی از شهروندان سردشت

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.