رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | 13 Apr 2021
خانه » اخبار » صف طولانی مردم دبه به دست پای چشمه‌های هرسین

هرسین از شهرهای استان کرمانشاه است. قضیه از بارندگی چند هفته پیش شروع شد. بعد از آن انگار سیلاب با همان گل و لای وارد شیر آب‌ خانه‌های مردم شد. بعد هم بازار حرف و حدیث‌ها داغ شد و اینکه کرم توی آب دیده شده و آب آلوده به رادیواکتیو است و... البته مسئولان تقریباً هر روز قویا تکذیب می‌کنند و از مردم می‌خواهند به شایعات گوش ندهند.

صف طولانی مردم دبه به دست پای چشمه‌های هرسین

مردم چندان اعتمادی اظهار نظرهای رسمی ندارند و خود راهکارهای دیگری را برای به دست آوردن مایه حیاتشان ابداع کرده‌اند. تا آنجا که می‌دانیم و پیگیری‌های ما نیز نشان می‌دهد موضوع آلودگی آب به رادیواکتیو منتفی است و از نظر کیفی هم لااقل رنگ آب از حالت شیرکاکائویی برگشته و تقریباً شفاف شده اما مردم هنوز از طعم آب ناراضی‌اند.

تاریخ انتشار : 3 ژوئن 2016

کافی است در گوگل سرچ کنید «آب آلوده هرسین» تا از گزارش لحظه به لحظه آب‌هایی که بلای جان مردم این شهر شده‌اند مطلع شوید. آب‌هایی که به گفته مسئولان شهر هر روز شفاف‌تر و بی‌خطرتر می‌شود. اما…
هرسین از شهرهای استان کرمانشاه است. قضیه از بارندگی چند هفته پیش شروع شد. بعد از آن انگار سیلاب با همان گل و لای وارد شیر آب‌ خانه‌های مردم شد. بعد هم بازار حرف و حدیث‌ها داغ شد و اینکه کرم توی آب دیده شده و آب آلوده به رادیواکتیو است و… البته مسئولان تقریباً هر روز قویا تکذیب می‌کنند و از مردم می‌خواهند به شایعات گوش ندهند.
در تاریخ ۲/۲/۹۵ دکتر ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به ایرنا گفت: «به علت بارندگی‌های اخیر در استان کرمانشاه، کدر بودن آب شرب شهر هرسین افزایش یافته و تا هنگامی که این آب با اقدامات شرکت آب و فاضلاب (آبفا) قابل شرب نشود نوشیدن آن توصیه نمی‌شود.»
نهم خرداد ماه هم اسدالله صادقی مدیر دفتر کنترل کیفیت و بهداشت شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه هم در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایسنا گفت: «نتایج آزمایشاتی که سازمان انرژی اتمی از منابع آب زیرزمینی و روزمینی استان انجام داده و کتباً به ما اعلام شده، نشان می‌دهد هیچگونه تشعشعات و گسیل «آلفا»، «بتا»، «پوزیترون»، «گاما»، «رادیوم»، «رادون»، «اورانیوم» و… در منابع آب استان وجود ندارد.»
با این همه خبرهایی که از این شهرستان می‌رسد حاکی از آن است که مردم چندان اعتمادی به این اظهار نظرهای رسمی ندارند و خود راهکارهای دیگری را برای به دست آوردن مایه حیات ابداع کرده‌اند. تا آنجا که می‌دانیم و پیگیری‌های ما نیز نشان می‌دهد موضوع آلودگی آب به رادیواکتیو منتفی است و از نظر کیفی هم لااقل رنگ آب از حالت شیرکاکائویی برگشته و تقریباً شفاف شده اما مردم هنوز از طعم آب ناراضی‌اند.
پسربچه‌ پشت گوشی انگار منتظر تماس بوده باشد، تا می‌پرسم از آب شیر می‌خوری یا نه؟ می‌گوید: «نه آقا، آلودس» می‌پرسم از کجا می‌دانی؟ «چون تا می‌خوری مریض می‌شوی. من خودم دیشب آب شیر را خوردم و الان گلویم درد می‌کند.» گوشی را می‌دهد به دایی‌اش. ولی‌مراد ملکی می‌گوید: «آقا آب آلودس. حالا هرچقدر هم مسئولان بگویند ما که گوش نمی‌دهیم (می‌خندد) الان می‌رویم از چشمه‌های اطراف آب می‌آوریم. شنیده‌ام ۷۰ نفر به خاطر استفاده از این آب بیمارستان رفته‌اند. همین دیشب با هم محلی‌ها رفتیم تا سر چشمه و آب آوردیم.» آقای ملکی می‌گوید: «آب میکروبی است و فقط برای استحمام و شست و شو از آن استفاده می‌کنیم.»
آقای عبداللهی در اداره مشغول کار است که با او تماس می‌گیرم. او هم می‌گوید آب آلوده است و فقط برای شست و شو از آن استفاده می‌کنند: «هرسین تصفیه‌خانه ندارد و فقط آب را گندزدایی می‌کنند. بعضی از پزشکان می‌گویند از این آب استفاده نکنید بهتر است.» آقای عبداللهی همین‌طور که با من حرف می‌زند صدای همکارانش هم از دور و بر می‌آید که موارد مهمی را در مورد آب هرسین به او تذکر می‌دهند.
آقای نجفی می‌گوید آب ظاهراً مشکلی ندارد: «آن اوایل بعد از بارندگی خیلی کدر بود و قابل استفاده نبود. خود مسئولان در شهر بنرهای بزرگی زده بودند که از آب استفاده نکنید. الان چند روزی است که دوباره می‌گویند دیگر تمیز شده و می‌توانید استفاده کنید. اما مردم این حرف‌ها را قبول ندارند و می‌روند از چشمه‌های اطراف و روستاها آب می‌گیرند. دیروز خودم رفتم یکی از روستاها تا از چشمه آنجا آب بگیرم. شاید باورتان نشود اما ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر دبه به دست در صف ایستاده بودند تا از چشمه آب بردارند.»
علیرضا طاهرنژاد ۱۲ سال دارد. سعی می‌کند مؤدب و شمرده حرف بزند: «آب یک مزه‌ای می‌دهد طوری که نمی‌شود بیانش کرد! انگار چرب است و بوی مرده می‌دهد. نخستین بار که نمی‌دانستم خوردم و حالم کمی بد شد. بعد دیگر نخوردم چون می‌ترسم مریض بشوم.»
تلفن زدن‌های شانسی به هرسین را ادامه می‌دهم. خانم مسنی گوشی را بر می‌دارد و انگار صدایم را درست نمی‌شنود. اول با خودم فکر می‌کنم لابد او هم مانند دیگر خانم‌هایی که حاضر به حرف زدن با من نشده‌اند، می‌خواهد گوشی را قطع کند. اما چند لحظه بعد خانم دیگری گوشی را بر می‌دارد که دوست ندارد نام و فامیلش را بگوید: «می‌گویند آب تمیز است اما ظاهرش کدر است و آدم می‌ترسد استفاده کند. ما هم مثل همه مردم می‌رویم از چشمه‌های اطراف آب می‌گیریم. همین دیروز یک ساعت در صف ایستاده بودم تا نوبت به من برسد. مسئولان پارچه زده‌اند دور میدان شهر و رویش نوشته‌اند آب آشامیدنی شهر سالم است. اما کسی قبول نمی‌کند چون شکل ظاهری آن هنوز خیلی خوب نیست. چند نفر از دوستانم گفته‌اند بعد از اینکه از این آب مصرف کرده‌اند مریض شده‌اند.»

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.