رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | 10 Apr 2021
خانه » تحلیلی » فَر عشیره ای و مردان مسلّح به‌غلط مصطلح!
فَر عشیره ای و مردان مسلّح به‌غلط مصطلح!

عشایر زمانی ذخایر نامیده شدند و بودند! مردانی مسلّح در مرز و ارتفاعات و البته بی هزینه! جنگ جویانی سرسخت که توانایی تغذیه ایشان از دانه بلوط آنها را بیمه هر نوع بلا و خشکسالی هم کرده بود!

تاریخ انتشار : 10 ژوئن 2016

عشایر زمانی ذخایر نامیده شدند و بودند! مردانی مسلّح در مرز و ارتفاعات و البته بی هزینه! جنگ جویانی سرسخت که توانایی تغذیه ایشان از دانه بلوط آنها را بیمه هر نوع بلا و خشکسالی هم کرده بود! آنها که بیشترشان خُمس و زکات هم نمی پرداختند و اکثراً غارت را حرام نمی دانستند، آنچه که آنان را به بهشت برین خواهد برد تنها شفاعت”شامامه‌ی” و “خاسعەلی” نیست! بلکه زیستشان در چهار چوب اصول راستی و مردانگی موروثی و تولیدگریشان است، چیزی که مفیدترین میراثشان بود.
انگل نباش! حتی اگر تولیدت “چوخه”ای باشد از پشم گوسفند و “رؤن دانی” باشد که تنها حافظ امروزی بوها و طعم های زندگی در دالاهوست!
خدا خانهایمان را بیامرزد و خاندانهایمان را حفظ کند، ولی شایستگی بی عرضه گان بیشتر از رسوایی دو عالم نیست!
عشیره پاسخی بود به نبود دولت در زاگروس!
عشیره پاسخی بود به طَمَع تجاوز و تاخت‌وتاز همسایگان کویری کورد به کوهستان سبز!
عشیره فهمی بود از درک برکت باران پاییز و بهار برای تولید دوگانه!
ولی میراث خوار عشیره کیست؟!
کسانی که هنوز انقلاب سفید را درک نکرده اند و همه یا رعیتشان اند یا رقیب!
کسانی که هنوز هویتی مدرن کسب نکرده¬اند، حتی اگر مدرک مدرنی هم در قاب یا پستویِ کورِ خانه‌شان دارند و سالی یک بار گَردَش می¬گیرند و روزی یک¬بار گِردَش می گردند!
کسانی که هنوز معنای “غارت مال” را در قحط سالی درک نکرده‌اند و در پی دزدی اموال دیگران در این خشکسالی طبیعت و خشکی فصل هویت کرماشان اند! و در کل همه ناتولیدگران افتاده در زمان مدرن و بدور از هویتی برخاسته از مدرنیته!
خطرناک ترینشان از این گونه، دزدان تاریخ و زبان خواران‌اند!
کرماشان را نه عثمانی توانست اشغال کند و نه انگلیس، و تاختشان بر شهر اتفاق بود نه تحول!
کرماشان را نه پهلوی توانست ببلعد و نه اژدهای دولت مدرن؛ چه برسد به هضم و دفع آن دردهان و معده‌ی یک ایل گرا!
اندک زمانی است که میراث خواران غارت و چَپَو و ناآگاهان از تاریخ و “مێژوو” در صدد تعمیم هویت ایلی خویش در پاسخ به بحران هویت شهراند و بر بیهودگی خود عصبی و سوار بر موج کرماشان دوستی و کرماشان نافهمی سوران!
فَأَیْنَ تَذْهَبُون؟!
به کجا می‌روند چنین ابلهانه؟؟؟ به هر کجا که در آن فهمی از تاریخ نباشد!
به چه کار آیند این کارگران حمل حماقت تاریخی؟ به کار بنا کردن یادبود پیکر بلاهت در شهر و گسترش مرزهای حماقت بشر کورد!
دیر یا زود سوران نادان از واقعیت کرماشان و دارای رسانه، آنها را به قدر وزن خود محترم خواهد شمارد و از شراکت در بلاهتشان شدیدا پشیمان خواهد شد.
دیر یا زود دیگرانِ عصبانی و پر تعدادتر و درست‌تر در تحلیل و نزدیکتر به واقع، آنان را مطرود خواهند کرد!
امیدواریم دانایانی در میانشان برخیزد و با فهم واقعیت به غسل گناه دروغشان بر خیزند!
اینان فقط خاری در مسیراند و استخوانی ناخواسته لای لقمه فهم و هضم تاریخ ما، گلویمان زخم است از هم نشینی با اینان و پایمان خونین است از خارهایشان در مسیرِ بودن در “سەر لەش” جنازه هویت امروز شهر شریکیمان!
ولی برادران نادان را دانایی آموختن اجبار و ما مجبوریم.

“مصطفی باقری آشنا”
کرماشان/ خرداد ١٣٩۵

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.