دیدگاه مردم بانه در خصوص دهمین دوره انتخابات مجلس

ریگا کوردستان

مجلس شورای اسلامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت و نمایندگان آن از بطن جامعه و با انتخاب مردم به مجلس راه یافتند.وظیفه نمایندگان در مجلس قانون گداری و تصویب لایحه های است که از طرف نمایندگان در مجلس به شور گذاشته می شود.

مردم که نمایندگان را با رای خود به مجلس می فرستند توقعات و انتظارتی از نمایندگان خود دارند در واقع بعضی از نمایندگان گاها وعده های به مردم دادند که خارج از وظایف و اختیارات آنها بوده که برآورده نشدن این انتظارات سبب سرخوردگی و نارضایتی مردم از نمایندگان می شود.

آمادگی بسترهای اجرایی و امنیتی

بخشدار بخش مرکزی بانه در گفت وگو با کرد پرس می گوید:باتوجه به مراودات زیاد مردم بخش مرکزی و نزدیکی با شهر، مردم تاحدود با وظایف نمایندگان آشنا هستند اما کسانی هستند که از این موضوع اطلاع چندانی ندارند.

محمد امین صبوری می افزاید: بخشداری در مراسمات وجلسات بخش موارد و مسایل انتخاباتی را به دهیاران و شوراها و منتفذین بخش تفهیم می کنیم و مکاتبات مربوط به اطلاع رسانی عمومی را در تابلو اعلانات عمومی روستاها نصب کردیم.

وی با اشاره به توقعات مردم در بخش مرکزی بانه خاطر نشان می کند:مردم بخش مرکزی از نماینده ها توقع رفع مشکلات وبهسازی روستاها وهمچنین رسیدگی به راههای روستایی وابرسانی و اجرای طرحهای هادی روستای را دارند.

صبوری تاکید می کند: توقعات مردم از نماینده ها اکثرأ با وظایف و اختیارات نمایندگان همخوانی دارد ولی مواردی هم وجود دارد که خارج از وظایف نماینده است.

وی ادامه می دهد: در بخش مرکزی مسایل ومشکلات خاصی در رابطه با انتخابات نداریم و بسترهای اجرایی وامنیتی فراهم است.

بخشدار بخش مرکزی بانه بابیان اینکه وظیفه نماینده   قانون گذاری است می گوید: به دلیل مسایل خاص منطقه، محرومیتها، همچنین عرف و بافت منطقه وصرفأ بخاطر انتخاب با رأی مردم توقعات خارج از وظیفه اصلی در دستور کار نماینده قرار میگیرد.

وی می افزاید: در موارد اجرایی وعزل و نصب مسولین بطور غیر مستقیم در مسیر تعامل دولت ومجلس است آشنایی شهروندان در این زمینه کمتر از ۵۰ درصد است واکثرأ نماینده را مسول اجرایی می دانند انتظارات مردم از نمایندگان تا حدودی منطقی است.

این مسئول می گوید: انتظار این حوزه انتخابی از نمایندگان در حداقل عرف می باشد بدلیل اینکه در ایام تبلیغاتی وعده های خارج از وظایف نمایندگی از طرف کاندیداها به مردم داده میشود

صبوری بابیان اینکه شعارهای نمایندگان در سنوات گذشته بهتر بود کاندیداها اکثرا در حیطه وظایف اصل وعده می دادند می گوید: اکنون ورود کاندیداهای جوان و کم تجربه و

سبب شده که به رسالت اصلی تبلیغات انتخاباتی آسیب وارد می شود وعده های خارج از وظایف و اختیارات یکی نماینده مطرح می شود.

توقعات همخوانی ندارد

بخشدار بخش نمیشر بانه در گفت و گو با کرد پرس می گوید: تا حدودی مردم بخش نمشیر با وظایف نمایندگان آشنا هستند اما متاسفانه به دلیل و جود مشکلات و کمبودهای و نبود امکانات رفاهی اکثر مردم دوست دارند نماینده امور روزمره آنها و مشکلات جاری را پیگیری کند.

اسماعیل محمدی تصریح می کند: به ناچار نمایندگان مجلس هم به این روش روی آورده اند و به همین دلیل مردم تصور می کنند که نماینده ای داشته باشند که امور گاز رسانی، مخابرات، مشکل جاده های روستایی و بازارچه های مرزی را برای آنها پی گیری می کند. وی اظهار می کند: زمانی که بحث تبلیغات نامزدهای داغ است، اکثر مردم توقع دارند نماینده این مشکلات را پیگیری و حل کنید

وی در ادامه خاطر نشان می کند: و به نظر من کاندیدها باید به صراحت به مردم بگوید کار آنها  قانون گذاری است و اجرای این خواسته شما در حدود و اختیارات نمایندگان نیست،و مردم توقعات خارج از اختیارات از کاندیدها نداشته باشند.

محمدی می گوید: در این زمینه با دهیاران، روحانیون، معتمدین و اعضای شوراهای اسلامی روستا جلساتی برگزارکردیم و با این مهم اشاره شده که وظیفه ی یک نماینده، قانون گذاری است

وی می افزاید: یاد آوری کردیم که فردی را برای نمایندگی انتخاب کنند که آشنا به امور کشور و مخصوصاً قوانین و مقررات مربوطه و موضوعه باشد. یک فرد متقاضی نمایندگی باید قانون اساسی را بخواند و بداند و با بیان طرح و ابتکار درصدد تصویب قوانینی باشد که تسهیل گر مردم در انجام امورشان باشند.

این مسئول خاطر نشان می کند:مردم بخش نمشیر هم مانند همه مردم ایران انتظاراتی از نماینده آینده دارند پیگیری مشکلات رفاهی و عمومی است مردم روستایی که آب شرب و گاز و مخابرات اصولی ندارند به فکر ایجاد قانون وقانون گذاری توسط نماینده نیستند.

وی تاکید می کند: تعداد اندکی هستند که به دنبال خواسته های بلند مدت و تصویب قوانین خوب برای اجرای خواسته هایشان هستند اما نگشت شمارند.و خواسته های مردم با وظایف نمایندگان با هم زیاد همخوتنی ندارد.

بخشدار نمشیر با اشاره به وظایف بخشداری ها در اجرای انتخابات سالم و با شکوه می گوید:خوشبختانه برابر وظیفه ذاتی وزارت کشور در اجرای انتخابات، تمام مقدمات برگزاری یک انتخابات باشکوه فراهم شده است  و بی صبرانه منتظر روز برگزاری انتخابات هستیم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. و با رعایت اصل بی طرفی و حفاظت از آرای مردم، امانتدار خوبی خواهیم بود.

محمدی می افزاید: بخش نمشیر با هجده هزار نفر جمعیت با مقایسه با آمار انتخابات های گذشته پیش بینی می شود بالای هشت هزار رای داشته باشد.

کاندایداها شعار می دهند

یکی از جوانان بانه ای در گفت وگو با کرد پرس با نارضایتی از عملکرد نماینده های دوره های قبل می گوید: من دوره های قبل در انتخابات شرکت کردم و همواره به وظیفه خود مبنی بر شرکت در انتخابات و انتخاب اصلح عمل می کنم.

وی که خود را سارو معرفی کرد می افزاید: برخی کاندیدها فقط بلد هستند شعار بدهند و مردم را به طرف خود جذب کنند در واقع با سر دادن شعارهایی که از توانایی آنها خارج است اعتبار خود را زیر سوال می برند.

وی خاطر نشان می کند: جوانان باید هوشیار باشند کاندیدای که وعده های خارج از وظایف خود به مردم می دهد مطمئن باشند عملکرد خوبی نخواهد داشت و مثل دوره های قبلی عمل می کنند.

این جوان بانه ای می گوید: وظیفه یک نماینده قانون گذاری است و اگه وعده ای بیشتر از این به مردم بدهد دور از واقعیت است.

وی با اشاره به آمار ۲۸ در صدی بیکاری در کردستان می افزاید:یکی از مشکلات ما بیکاری است بیکاری سرآغاز دیگر مشکلات و گرفتاری های جامعه است در بانه به واسطه بازار آمار بیکاری به طور دقیق مشخص نیست در واقع بانه با بیکاری پنهان مواجه است که بدترین نوع بیکاری است.

وی اظهار می کند: متاسفانه کاندایداهای ما با وجود اینکه زمان تبلیغات انتخاباتی شروع نشده به روستاها می روند و مردم روستاها را به طرف خود جدب می کنند در واقع کار آنها نوعی عوام فریبی و سوءاستفاده از این مردم می کنند.

وی می افزاید: کاندیدهای با شروع زودهنگام تبلیغات انتخاباتی خود خلاف قانون عمل می کنند و به قانون توجه ندارند چطور انتظار داشته باشیم در آینده این نماینده به قانون احترام بگذارد.پس چگونه می خواهند وکیل مردم در مجلس باشد.

انتخاب صحیح

یکی دیگر از جوانان بانه در گفت وگو با کرد پرس می گوید: در انتخابات شرکت می کنم و به آینده خوشبین هستم هرچند بسیاری از کاندیداهای وعده های خلاف واقعیت به مردم می دهند.

سامان محمدی می افزاید:متاسفانه عملکرد نماینده های پیشین نوعی بی اعتمادی در مردم ایجاد کرده است و مردم را تاحدودی ناامید کردند که امیدوارم نماینده گان این دوره مجلس اعتماد و امید را دوباره به مردم باز گردانند.

وی باشاره به عدم اگاهی مردم به وظایف نمایندگان می گوید: گاها مشاهده شده که بسیار از نمایندگان برای کسب آرا بیشتر به مردم وعده های خارج از وظایف خود می دهند باید رسانه های و صدا و سیما در آگاهی دادن به مردم تلاش بیشتر داشته باشند.

محمدی خاطر نشان می کند: جوانان زیادی در کل استان وارد عرصه انتخاباتی شدند بسیاری از این افراد تخصص و توانایی لازم برای نمایندگی را ندارد و هدف آنها نوعی اظهار وجود است.

این شهروند جوان باشاره به عملکرد نچندان مثبت نمایندگان پیشین می گوید: اگر نمایندگان پیشین کارنامه خوبی داشتند تغییراتی حاصل می شد اما متاسفانه بسیار از نمایندگان پیشین کارنامه خوبی از خود به جای نگذاشتند چراکه خود به قوانین آگاه نبودند.

وی به مردم خصوصا جوانان توصیه کرد بدور از احساسات و قوم گرایی در مورد تمامی کاندیداها تحقیق کنند و با دقت کارنامه آنها را بررسی کنند و انتخاب درست انجام دهند.

یکی از جوانان سقزی که در بازار بانه مشغول به کار است در گفتگو با کرد پرس می گوید: من اهل یک روستای دور افتاده سقز هستم سالهای این روستای ما از امکانات ابتدایی محروم بوده و کسی جواب درخواست های مردم این روستا را نمی کند.

وی که نام خود را فاش نکرد می افزاید: نماینده فعلی مدتی پیش به روستا ما آمده و به مردم قول های زیادی داده است و آیا می تواند این قول ها را عملی کند یا نه این می ماند پای وعده های خودش.

وی اظهار می کند: بسیار از نامزدهای انتخاباتی به روستای ما آمدند و با مردم روستا هم دردی کردند اما من مطمئن هستم هر کدام از آنها که وارد مجلس شدند حتی یادشان نمی ماند روستای ما کجا بوده و هست

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار