رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ | 18 Jan 2020
خانه » اخبار » ارائه ۲۰ اثر تاریخی استان کُردستان به شورای ثبت ملی
ارائه ۲۰ اثر تاریخی استان کُردستان به شورای ثبت ملی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان از تصویب 20 اثر تاریخی برای ارائه به شورای ثبت ملی این استان خبر داد.

تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

به گزارش خبرگزاری ریگا کوردستان از سنندج، محسن علوی گفت: از این تعداد ۱۷ اثر در شهرستان قروه، ۲ اثر در شهرستان سقز و یک اثر نیز در شهرستان سنندج است.
وی با بیان اینکه گورستان “مُلا مچه” و “گویز کویر زاگرس” مهمترین این آثار است، گفت: استان کردستان از نظر بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد.

photo_2016-06-12_12-15-20

وی در ادامه با اشاره به اینکه برای ثبت هر اثر در یونسکو مستندات علمی و پژوهشی ضروری است، گفت: تاکنون ۳۴ اثر در ایران ثبت جهانی شده و در حال حاضر نیز ۵۰ اثر در بخش بناهای تاریخی و باستانی در نوبت ثبت جهانی قرار دارد.
وی با تأکید بر اینکه ۶۰ مشخصه برای ثبت جهانی یک اثر در یونسکو نیاز است، افزود: برای آثاری که در یونسکو به ثبت می‌شوند، اعتبارات ملی و بین‌المللی تخصیص داده می‌شود.

photo_2016-06-12_12-15-23

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.