رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ | 24 Jan 2020
خانه » اخبار » انتظار مردم کردستان از نمایندگان
انتظار مردم کردستان از نمایندگان

رویکرد عوامانه نداشته باشند چون این نوع رویکرد به جامعه ضرر و آسیب می رساند.

ریگا کوردستان

تاریخ انتشار : ۶ اسفند ۱۳۹۴

مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ از نمایندگان‏ ملت‏ که‏ به‏ طور مستقیم‏ و با رای‏ مخفی‏ انتخاب‏ می‏ شوند تشکیل‏ می‏ شود. شرایط انتخاب‏ کنندگان‏ و انتخاب‏ شوندگان‏ و کیفیت‏ انتخابات‏ را قانون‏ معین‏ خواهد کرد.

کار نماینده مجلس رفع مشکلات شخصی یکایک موکلان نیست. این در حالی است که بسیاری از مردم از وظایف نمایندگان مجلس آگاهی ندارند و انتظار دارند آنها وظایف مدیران دستگاه‌های اجرایی را انجام دهند اما خود نمایندگان و کاندیداها نیز از برای رفع این معضل و مشکل اقدام چندانی نمی کنند و مردم نیز مطالبات و درخواست های از نمایندگان دارند که از چهرچوب وظایف آنان خارج است و بیشر مردم نگاه و انتظارشان به نماینده به مانند یک مدیر اجرایی است.

بسیاری از مردم از وظایف نمایندگان مجلس آگاهی ندارند و انتظار دارند که آنها وظایف مدیران دستگاه های اجرایی را انجام دهند.

هنگامی که نمایندگان مجلس در محافل عمومی حضور می یابند مردم تقاضای وام، تامین جهیزیه و پرداخت هزینه درمان را طلب دارند. در حالیکه پرداختن به این مسایل از حیطه وظایف نمایندگان مجلس خارج است.

دکتر امید قادر زاده رئیس مرکز پژوهش های کردستان شناسی دانشگاه کردستان در گفتگو با خبرنگار ما طی سخنانی اظهار داشت: چون در کردستان احزاب و نهادی مردمی مرتبط با فعالیت های سیاسی وجود ندارد تا افرادی کارآزموده و توانمند و با تجربه که دارای عقبه سیاسی و تخصصی باشند و تحت نظر این احزاب برای نمایندگی در مجلس معرفی و حمایت شوند متاسفانه همیشه در انتخابات شاهد حضور افرادی هستیم که برای حضور در مجلس از توان و کارآمدگی لازم برخوردار نبوده و اگر هم راه یپدا کنند حزبی مردمی نیست که جوابگوی مردم باشد و آنها را تحت نظر و حامی یا مواخذه و راهنما باشد.

قادر زاده افزود: تعداد زیادی از افرادی که برای نمایندگی کاندیدا می شوند شاید از لحاظ فنی و تخصصی مشکلی نداشته باشند اما چون جایگاه سیاسی ندارند و از تجربه کافی هم برخوردار نیستند و از پشتوانه لازم و اکثر جامعه هم برخوردار نیستند بعد از راه یابی به مجلس موفقیت و دست آوردی نخواهند داشت.

وی تصریح کرد: افرادی که برای نمایندگی در مجلس کاندیدا می شوند شخصیت های برجسته جامعه نیستند و از جایگاه سیاسی و احزاب مردمی به دلیل عدم احزاب مردمی برخوردار نیستند پس از راه یابی به مجلس سردرگم شده و بعد ناچار به اقدامات پپولیستی و عمومی مشغول می شوند و این موضوع به ضرر حوزه انتخابیه و خودشان هم تمام می شود.

این استاد دانشگاه کردستان اذعان داشت: شرایط ایجاب می کند که نمایندگان ما عقبه مشورتی برای خود تشکیل بدهند و وابسته به گروهها و نهادهای مردمی و مدنی باشند جایگاه خود را در این مراکز گسترده تر کنند و ضمن تعهد ایجاد کردن، جوابگو باشند و سعی کنند در کارها و برنامه هایشان به تنهایی اقدام نکنند و هویت سیاسی خود را مشخص کنند.

نمایندگان ما نباید هر روز از این شاخه به آن شاخه بروند و پایگاه اجتماعی و سیاسی خود را برای آینده روشن کنند و رویکرد عوامانه نداشته باشند چون این نوع رویکرد به جامعه ضرر و آسیب می رساند.

دکتر قادر زاده در ادامه افزود: نمایندگان باید حوزه وظایف خود را مشخص کنند و طبق قانون و وظایف نمایندگی حرکت کنند و از اقدامات غیر مرتبط و خارج از وظایف خودداری کنندو جایگاه و منزلت نمایندگی را درک کنند.

رئیس مرکز پژوهش های کردستان شناسی دانشگاه کردستان با بیان اینکه وظیفه نمایندگان قانونگذاری، نظارت و پیگیری است و باید به مسائل و موضوعات کلی بپردازند و نباید با کاهاشون نگاه مردم رو به عنوان مدیران اجرایی به سوی خود جلب کنند تصریح کرد: نمایندگان نباید در امور اجرایی دخالت کنند هر چند طبق وظایف باید فراتر از این مهم دخالت کرده و پیگیری کنند اما امور اجرایی وظیفه مدیران است و آنان باید نگاه عافیت طلبانه را کنار بگذارند و از محافظه کاری دوری کنند.

وی بیان داشت: ایجاد ارتباط با مسؤلان و دولت ضروری و لازم است و تعامل مناسب برای خدمت به مردم نیز خوب است ولی باید در راستای منافع ملت حرکت کنند و با برخی اقداماتشان عزت و جایگاه مردم و موکلان خود را زیر سوال نبرند.

او در ادامه اظهار داشت: نمایندگان کردستان باید برای فعال کردن فراکسیون کرد تلاش کنند و همبستگی داشته باشند و از تک روی های عوامانه دوری کنند و منافع مردم و توسعه استان را مد نظر داشته باشند و بدانند مردم و تاریخ عملکردشان را قضاوت خواهد کرد.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: کردستان از لحاظ توسعه از جمله استانهای آخر کشور است و ضروت دارد نمایندگان دغدغه توسعه استان را داشته باشند و برای ارتقاء این جایگاه و جبران عقب ماندگی ها تلاش کنند و با مراکز پژوهشی و علمی استان و دانشگاه های مادر در ارتباط باشند و از پپولیستی و حامی پروری دست دوری کنند.

قادر زاده در پایان گفت: تاکنون در کردستان انتخابات مجلس به توسعه مدنیت کمی نکرده و شاهد آسیب های زیادی در این حوزه بوده ایم و شکاف بین شهر و روستا و طبقات همچنان افزایش یافته و در گذشته نمایندگان برای فرهنگ که ریشه توسعه و مبنای پیشرفت دیگر حوزه هاست اقدامی اساسی و پیگیری مناسبی طبق وظایف نمایندگی انجام نداده اند و این جای تاسف است که توجه به این مهم باید در دستور کار نمایندگان جدید قرار بگیرد و انتظار داریم نمایندگان نماینده مردم باشند نه جریان خاصی و طبق وظایف ارزشمند و بالایی نمایندگی برای آبادانی و توسعه حوزه انتخابیه بکوشند و از کنش و جهت گیری های بی نتیجه دوری کنند.

احمدی از فعالان فرهنگی و اجتماعی کردستان می گوید: انتظار ما این است که نماینده به نخبگان جامعه بیشتر بها دهد و با ایجاد کمیته های مشورتی و نهادهای مدنی با حضور آنان خود را مستلزم به پاسخ گویی بداند و از تک روی و اقدامات عوامانه خودداری کند و مسائل کلان و توسعه استان را مد نظر داشته باشد تا بتواند مشکلات مردم را به دور از هیاهو و دیدگاه های شخصی و در حد توانش حل کند.

فرامرزی از فعالان بخش خصوصی صنعت سنندج می گوید: انتظار داریم نمایندگان به فکر منطقه باشند و به مشکلات اساسی استان و حوزه انتخابیه رسیدگی کنند چون اصولا وظایف یک نماینده مشخص است، ولی نمایندگان جوابگوی و پیگیری های ساده و جزیی مردم انتظارات و خواسته ها از نماینده را عوض کرده و انتظار مردم از نماینده را تغییر داده اند خودشان هم از این شرایط استفاده کرده و قدرتشان را افزایش داده اند اما نماینده بهتر است که در مجلس قوانینی که به نفع مردم و کل جامعه و منطقه است مطرح کرده و برای تصویب آن تلاش کند و امیدواریم که کاندیداهای که در کردستان به مجلس شورای اسلامی راه پیدا می کنند انتظارات و مطالبات کلی مردم مانند تلاش برای توسعه و رفع عقب ماندگی های استان و نیاز منطقه را سرلوحه برنامه کاری خود قرار دهند و سعی کنند به ایجاد تشکل های مشورتی و تیمی برای بهره گیری از توان متخصصان استان اقدام کنند و همبستگی داشته باشند و خود را مردم جدا نکنند و برای آبادانی و پیشرفت حوزه های انتخابیه و به ویژه کل استان همت و همکاری کنند و برنامه ها و وعده های خود را فراموش نکنند

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.