رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ | 06 Dec 2019
خانه » اخبار » قاچاق کالا وارز همواره پیش از مبادلات قانونی است
قاچاق کالا وارز همواره پیش از مبادلات قانونی است

تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۵

به گزارش ریگا کوردستان از کرمانشاه ،قاچاق کالا وارز همواره پیش از مبادلات قانونی است و عملاً عنان بازارهای ایران بویژه در صنایع های تک که محصولاتی کم حجم اما گران قیمت و پرتقاضا دارند در اختیار افراد و گروههایی است که نه تنها نقشی در رشد شاخص های اقتصادی ندارند بلکه مهمترین عوامل سقوط و انحطاط اقتصادی و اجتماعی یک کشور محسوب می شوند.

اما آنچه مسلم است آسیب های جدی است که اقتصاد کشور از قاچاق کالا متحمل می شود . قاچاق کالا ضمن خدشه دار کردن اهداف حمایتی دولت موجب از بین رفتن آثار سیاستهای تعرفه ای و غیر تعرفه ای دولت می شود . ضمن آنکه عدم پرداخت حقوق دولت از سوی قاچاقچیان موجب کاهش سرمایه گذاری در صنایع ، کاهش حجم فعالیت های تولیدی در داخل کشور و در نتیجه کاهش اشتغال می شود و با توجه به آنکه صنایع تولید داخلی مجبورند زیر ظرفیت خود فعالیت کنند ، در نتیجه قیمت تمام شده تولیدات بالا رفته منجر به افزایش تورم در داخل کشور می شود

  • تعریف کالای قاچاق

به طور کلی قاچاق عبارت است از ورود و خروج پنهانی کالا از مبادی رسمی و غیر رسمی بدون پرداخت عوارض دولتی

با توجه به ماده ۲ قانون مجازات اسلامی ، قاچاق عبارت است از یک جرم کیفری که قانون گذار در قوانین موضوعه از جمله قوانین نحوه اعمال تعزیرات برای قاچاق کالا و ارز و مرتکبین قاچاق ، مجازاتهایی از قبیل ضبط کالا ، جریمه ، حبس( حسب مورد ) یا انهدام آنرا پیش بینی کرده است . بر اساس قانون ورود و خروج کالا باید با نظارت و در حضور ماُموران گمرک انجام شود و چنانچه کالایی بدون انجام تشریفات گمرکی و یا از مبادی غیر گمرکی ( غیر رسمی ) و یا بر خلاف قوانین و مقررات گمرکی وارد و خارج شود ، این اقدام قاچاق محسوب می شود.

در قانون بودجه سال ۸۱ نمایندگان مجلس شورای اسلامی تعریفی از قاچاق ارائه کردند مبنی بر اینکه همه کالاهایی که بدون تشریفات قانونی و حقوق ورودی و عوارض متعلقه و خارج از مبادی رسمی کشور ( گمرک ) وارد یا خارج شود . این کالا در هر جایی اعم از مرز ، مبادی ورودی ، انبارها در حین حمل و نقل یا در مراکز عرضه مشاهده شود ، قاچاق محسوب می گردد. کالایی که شناسنامه نداشته باشد که از کجا آمده و تشریفات قانونی در آن رعایت نشده باشد . طبق قانون مصوب مجلس ، قاچاق تعریف می شود .
به طور کلی قاچاق کالا شامل دو بخش است یکی قاچاق کالاهای ممنوع ، یعنی کالاهایی که صادرات و واردات آنها ممنوعیت شرعی و قانونی دارند نظیر مواد مخدر ، اسلحه و مشروبات الکلی و دیگری قاچاق کالاهای مجاز و مجاز مشروط ، که منظور کالاهایی است که صادرات و واردات آنها با رعایت ضوابط قانونی امکان پذیر اما بدلیل رعایت نکردن ضوابط قانونی ، قاچاق تلقی می شوند .  قاچاق کالا یکی از موضوعاتی است که عملکرد بخش های مختلف اقتصاد را تحت شعاع قـرار مـی دهـد. ایـن پدیـده درکشورهایی که سیستم قیمت گذاری ناکارامد دارند و یا هزینه های تولیـد در آنهـا بـالا اسـت وتجـارت خـارجی بـا موانـع بیشتری روبرو است، بیشتر دیده می شود. با این حال به لحاظ اینکه در ایران یک اقتصاد نه چندان کارآمد جریـان دارد کـه اصول اقتصادی در مسائل مختلف به درستی اجرا نمی شود، نسبت به کالاهای مختلف در بازار، نیاز قابـل تـوجهی وجـود دارد که بخشی از نیازهای داخل از طریق مبادی غیررسمی مثل قاچاق تامین می شود.

به همین علت تمرکز جدی روی موضوع قاچاق و آسیب شناسی آن و جبران خلاءهای موجود در جهت به حـداقل رسـاندن ایـن پدیـده ضروری اسـت.

این در حالی است که اقتصاد دانان  اجرای صحیح و کارامد نظام قیمت گذاری ، حذف قوانین دست و پاگیر در زمینه واردات کالا، تسهیل واردات از مبادی رسمی و رقابتی شدن قیمت ها، راههایی بـرای حـل مشـکل واردات قاچـاق کـالا در کشـور اسـت.

در ارتباط با پدیده صادرات وخروج کالا نیز نامتعادل بودن نظام قیمتی، منجر به بروز پدیده قاچاق می شود.
آنچه مسلم است قاچاق براساس یک انگیزه اقتصادی انجام می شود و اگر هزینـه انجـام ایـن کـار با قیمت و هزینه ای که در داخل یک کشور برای تهیه این اقلام مصرف پـایین باشـد، قطعـا ایـن موضـوع شـیوع و عمومیت می یابد، لذا بالا بردن هزینه و ریسک قاچاق بعنوان عاملی بازدارنده میتواند به عنوان یکی از اهرمهای مبارزه با این پدیده به شمار آید.

در سال ۹۲بیشترین تعداد پرونده های کلان متشکله قاچاق مربوط به استانهای آذربایجان غربی، تهران وهرمزگان بترتیب با ۹۸ ،۱۶۲و ۷۸فقره بوده است. روزانه حداقل ۱۰میلیون لیتر سوخت فقط از طریق مرز آبی کشور قاچاق می شود که با تجمیع میزان قاچاق سوخت از طریق دیگر مرزهای کشور به رقم ۲۰میلیون لیتر در روز می رسد که با توجه به مابه التفاوت حدود یک دلاری در دو سوی مرز، کشور سالانه ۷٫۳میلیارد دلار از قاچاق سوخت متضرر می شود.

اما استان کرمانشاه به عنوان یکی از استانهای مرزی که بیشترین مرز خاکی را با کشور عراق داردنیز از آنجمله استانهایی است که در این زمینه آسیب جدی دیده است.

photo_2016-06-15_11-55-29

فرشاد رحمتی دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کرمانشاه در ذیل انتشار گزارش وضعیت قاچاق کالا در این استان میگوید : استان کرمانشاه در طی سالهای گذشته با تمهیداتی که به لحاظ مقابله با قاچاق کالا و طر های ابداعی که این کمیسیون در جهت مهار این پدیده صورت داده است توانسته است تا حدود قابل ملاحظه ای عنان از کف رفته قاچاق کالا را دوباره به دست بگیرد .رحمتی از کاهش جمله اقدامات انجام شده در این خصوص را اجرای طرح پایش سهمیه بگیران نفت و همچنین آمایش ادوات کشاورزی را درشهر های  مرزی عنوان می کند و می افزاید در سالهای گذشته افرادی به عنوان سهیمه بگیر در شهر های مرز ثبت نام شده بودندکه بعضا ماهیت خارجی نداشتند و  صرفا توسط عده ای سود جو هویت آنها مورد سوء استفاده قرار گرفته بود، با اجرای این طرح در این شهر ها خیلی از ادوات و یا افرادی که سهیمه به آنها تعلق می گرفت عملا از چرخه دریافت خارج و بیش از ۲۹ میلیون لیتر سوخت در استان ذخیره شد این در حالی است که به گفته این مقام مسئول ۸۵ درصد قاچاق در کشور را قاچاق سوخت به خود اختصاص داده است .این طرح و اجرای آن در استان کرمانشاه به عنوان یکی از طرح های ابداعی و زیر بنایی در کل کشور نیز به اجزا در آمده است.

۱۳۲۶۵

همچنین  فلاحت پیشه از نمایندگان دور دهم مجلس شورای اسلامی طی سخنانی به تعطیلی بی رویه اصناف در این استان اشاره کرده است و متذکر شده است که کالای قاچاق و واسطه گری به عنوان دو قسمت فاسد در عرصه اقتصادی کشور است و یکی از نشانه‌های فساد اقتصادی در کشور تجارت قاچاق کالا است که همواره بخش زیادی از صنعت ایران را درگیر خود کرده است.

فلاحت پیشه با اشاره به وضعیت ورشکستگی اکثر کارخانه‌های تولیدی و بیکاری و فقر معیشتی کارگران عنوان کرده است ، این دو قسمت فاسد یعنی تجارت کالای قاچاق و واسطه‌گری مانند ویروس در اقتصاد قسمت‌های سالم این بخش که همان کارخانه‌ها، سرمایه‌گذاران و کارگران هستند را با ضعف و مشکلات معیشتی مواجه می‌کند.

وی فساد اقتصادی را دلیل اصلی ضعف مدیریتی در کشور دانست و اظهار کرد: این فساد در کشور باعث می‌شود که سود تجارت قاچاق کالا بیشتر از فعالیت‌های سودمند اقتصادی باشد و همین امر باعث میشود تا افزایش بیرویه قاچاق در کشور صورت بگیرد.

آذر طاهرآبادی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.